Pogrzeb Silvio Berlusconiego

i

Autor: AP Pogrzeb Silvio Berlusconiego

Ostatnie pożegnanie polityka

Urządzał bunga bunga z seksownymi dziewczynami, żegnało go 25 księży. Pogrzeb Silvio Berlusconiego

2023-06-14 15:35

Pogrzeb zmarłego w poniedziałek Silvio Berlusconiego (+86 l.) zaplanowano na 14 czerwca w środę na godzinę 15. Przed katedrą w Mediolanie gromadzą się tłumy. We Włoszech w dniu ostatniego pożegnania sławnego polityka ogłoszono żałobę narodową. Na placu przed katedrą spodziewanych jest 20 tysięcy osób.

Pogrzeb Silvio Berlusconiego. Uroczystości pogrzebowe sławnego włoskiego polityka rozpoczęły się w Mediolanie

Włochy żegnają Silvio Berlusconiego (+86 l.)! Uroczystości pogrzebowe jednego z najbardziej znanych i barwnych włoskich polityków, trzykrotnego premiera i bohatera skandali zgromadziły wiele osób, w tym kibiców piłkarskiego klubu AC Milan.

Od poniedziałku trumna z ciałem polityka była wystawiona w jego prywatnej rezydencji, gdzie z politykiem żegnali się rodzina i bliscy znajomi. Pogrzeb zmarłego w poniedziałek na białaczkę Silvio Berlusconiego odbył się  14 czerwca w środę. Przed katedrą w Mediolanie zgromadziły się tłumy, a przed katedrą na placu miało się zgromadzić 20 tysięcy ludzi, a w samej świątyni miało być 2 tysiące osób. Na uroczystości przybyła m.in. premier Giorgia Meloni, prezydent Włoch Sergio Mattarella, premier Giorgia Meloni, wicepremierzy Antonio Tajani i Matteo Salvini. Osoby zgromadzone przed kościołem mogły śledzić uroczystość na telebimach.

We Włoszech w dniu ostatniego pożegnania sławnego polityka ogłoszono żałobę narodową. Mszy przewodniczył arcybiskup metropolita Mediolanu Mario Delpini. Silivo Berlusconiego żegnało 25 księży, a o 15:00 trumnę z ciałem polityka wprowadzono do katedry. Zgromadzeni zaś uhonorowali byłego premiera brawami.

Po zakończeniu uroczystej mszy nieprzebrane tłumy zgromadzone przed katedrą uhonorowały trumnę z ukochanym prezydentem okrzykami i nieustającymi brawami. Trumna z ciałem byłego premiera Włoch została umieszczona w limuzynie. Zmarły polityk do ostatniej chwili był żegnany okrzykami i śpiewami zgromadzonych przed katedrą w Mediolanie sympatyków. Także licznie zgromadzeni kibice klubu AC Milan z flagami owacyjnie żegnali swojego bohatera. Następnie kondukt żałobny powoli odjechał.

Ciało Berlusconiego zostanie skremowane jeszcze w środę wieczorem, a prochy spoczną na terenie rezydencji w miejscowości Ancore - jak podaje Reuters. Polityk osobiście zlecił wykonanie specjalnego mauzoleum dla niego samego i członków jego rodziny jeszcze w latach 90. Właśnie tam w sarkofagu z białego marmuru  spocznie Silvio Berlusconi.

Silvio Berlusconi. Kim był sławny włoski polityk? Kariera, skandale, procesy

Berlusconi był trzykrotnie premierem Włoch - w latach 1994–1995, 2001–2006 i 2008–2011. Był założycielem partii Forza Italia. W 2013 roku został skazany za oszustwa podatkowe i defraudacje, co wbrew początkowemu wyrokowi czterech lat więzienia skończyło się pracami społecznymi. W 2011 roku został oskarżony o nadużycie władzy i seks za pieniądze z nieletnią prostytutką. Miało do tego dochodzić podczas orgii zwanych bunga bunga w posiadłościach polityka. W 2013 roku sąd pierwszej instancji skazał Berlusconiego na 7 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych, ostatecznie dwa lata później sąd kasacyjny uniewinnił byłego premiera. 

Sonda
Byłeś kiedyś we Włoszech?

Quiz. Pamiętasz lata 90.? To bez problemu rozpoznasz tych polityków!

Pytanie 1 z 15
Rozpoznajesz polityka? Na zdjęciu jest:
Włodzimierz Cimoszewicz