Pokojowa nagroda Nobla 2018

i

Autor: east news Denis Mukwege oraz Nadia Murad - zdobywcy pokojowej nagrody Nobla

Pokojowa nagroda Nobla 2018 przyznana! Kim są Denis Mukwege i Nadia Murad?

2018-10-05 12:50

Denis Mukwege oraz Nadia Murad, walczący z przemocą na tle seksualnym, zostali laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. On jest ginekologiem, który pomaga ofiarom zbiorwych gwałtów, ona jazydzką działaczką społeczną, która sama jest taką ofiarą.

Pokojowa nagroda Nobla 2018 przyznana! "Oboje laureaci mocno przyczynili się to zwrócenia uwagi i zwalczania wojennych zbrodni. Mukwege poświęcił życie w obronie ofiar. Murad jest świadkiem, który opowiada o nadużyciach popełnionych wobec niej i innych. Każde z nich we własny sposób pomogło naświetlić problem wojennej przemocy seksualnej" - brzmi fragment komunikatu Komitetu Noblowskiego. Wyboru dokonano spośród 331 kandydatów, w tym 115 organizacji. Wśród nich znajdywali się nawet Donald Trump i Kim Jong Un.

Kim jest Nadia Murad laureatka pokojowej nagrody Nobla 2018?

25-letnia Nadia Murad jest jazydką, pochodzącą z północnego Iraku i… ofiarą Państwa Islamskiego. Gdy dostała się do niewoli dżihadystów była wielokrotnie gwałcona. Tegoroczna laureatka pokojowego Nobla, po tym jak uciekła w 2013 r. z Iraku stara się przekazywać światu historię swoją i innych ofiar zbiorowych gwałtów, będących często elementem konfliktów zbrojnych. Według niej 3 tysiące jazydzkich dziewcząt padło ofiarą gwałtów i i molestowania seksualnego. – Po tym, co przeszłyśmy, niczego w życiu się nie boję. Nie sądzę, aby mogło spotkać mnie coś gorszego – opowiadała w jednym z wywiadów. Nadia Murad w wieku 23 lat została uznana za pierwszą ambasadorkę ONZ jeśli chodzi o godność osób, które przeżyły handel ludźmi.

Kim jest Denis Mukwege laureat pokojowej nagrody Nobla 2018?

Z kolei Denis Mukwege to 63-letni ginekolog z Demokratycznej Republiki Konga. Pomaga kobietom, które padły ofiarą przemocy seksualnej w czasie wojny w jego kraju. Leczył kilka tysięcy kobiet i współfinansował budowę szpitala Panzi w Bukavu. Znany jest z krytyki rządu Konga, który jego zdaniem nie robi wystarczająco wiele, aby powstrzymać wojenną przemoc seksualną. W 2012 r. uzbrojeni bojownicy napadli na jego dom i próbowali go zabić. Dewizą życiową kongijskiego laureata pokojowego Nobla jest hasło: "sprawiedliwość jest w interesie wszystkich".


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki