Popularne krople do oczu ZABIJAJĄ? Jedna osoba nie żyje, czterem wycięli gałki oczne

i

Autor: Shutterstock Popularne krople do oczu ZABIJAJĄ? "Jedna osoba nie żyje, czterem wycięli gałki oczne"

Kilka osób straciło wzrok

Popularne krople do oczu ZABIJAJĄ? "Jedna osoba nie żyje, czterem wycięli gałki oczne"

2023-03-17 9:12

Przedstawiciele służby zdrowia z USA poinformowali, że popularne krople do oczu prawdopodobnie zabiły w ostatnim czasie jedną osobę, a u kilku innych spowodowały trwałe uszkodzenia wzroku. Czterem trzeba było usunąć gałki oczne. Wszystko przez szczep opornej na leki bakterii, którą krople były zanieczyszczone.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zidentyfikowało 68 pacjentów rozsianych po 16 stanach, u których stwierdzono zakażenie rzadkim szczepem opornej na leki bakterii Pseudomonas aeruginosa. Nigdy wcześniej ten szczep nie pojawił się w USA. Bakteria zebrała już swoje śmiertelne żniwo - w wyniku zakażenia nie żyje jedna osoba, kilkanaście ma poważne problemy ze zdrowiem: osiem straciło wzrok, a czterem trzeba było usunąć gałki oczne.

USA. Sztuczne łzy zabijają? Zostały wycofane z rynku

Bakterią zarazili się przez krople do oczu, których używali. Chodzi o popularne tzw. sztuczne łzy, które mają na celu utrzymać optymalne nawilżenie gałki ocznej. "Według CDC większość pacjentów, u których zdiagnozowano infekcję, zgłosiła stosowanie kropli do oczu i sztucznych łez. CDC poinformowało, że początkowo zidentyfikowano dziesięć różnych marek preparatu jako prawdopodobnie powiązanych z zakażeniami. Krople do oczu, które są produkowane w Indiach i importowane do USA pod dwiema markami, zostały następnie wycofane z półek w styczniu i lutym" - podaje w piątek, 17 marca, BBC.

Dramat w USA. "Zgony, operacje, utrata wzroku"

Chodzi o krople EzriCare i Delsam Pharma. W następnym miesiącu firma będąca właścicielem marek – Global Pharma – dobrowolnie wycofała produkt na podstawie formalnej rekomendacji Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Jedna z mieszkanek Florydy w ubiegłym tygodniu pozwała ich producenta - jest jedną z osób, którym trzeba było chirurgicznie usunąć gałkę oczną. "Prawdopodobnie jest o wiele więcej osób, które doznały infekcji i jeszcze nie są tego świadome" – powiedziała dla NBC News prawniczka kobiety, Natasha Cortes.

Te krople niszczą wzrok? Lista objawów

Producent kropli, o których mowa, twierdzi, że na razie preparat nie został oficjalnie powiązany z zakażeniami. Jego przedstawiciel przekonuje też, że firma ściśle współpracuje z odpowiednimi organami. "W największym możliwym stopniu kontaktowaliśmy się z klientami, aby odradzać im dalsze używanie produktu. Współpracujemy też z CDC i wyraziliśmy gotowość do pomocy w przypadku wszelkich próśb, które do nas mają". CDC jednocześnie prosi, by wszyscy, którzy używali wycofanych już produktów, a którzy zauważą u siebie niepokojące objawy, skontaktowali się z lekarzem. Wśród objawów znajdują się: żółta lub zielona wydzielina z oka, dyskomfort lub ból, zaczerwienienie, niewyraźne widzenie i zwiększona wrażliwość na światło.

Sonda
Czy badasz swój wzrok?
Po zabiegu w szpitalu straciliśmy wzrok
Nasi Partnerzy polecają