Tajemnicze posągi

Pożar na Wyspie Wielkanocnej zniszczył słynne posągi

2022-10-07 19:24

Charakterystyczne, wyrzeźbione w kamieniu posągi z Wyspy Wielkanocnej kojarzą chyba wszyscy. Niestety z powodu pożarów tajemnicze posągi zostały uszkodzone. - Niektóre zostały nieodwracalnie zwęglone - poinformowały władze Chile, cytowane w piątek przez BBC.

Pożar wybuchł w poniedziałek (3.10) i objął prawie 60 ha terenu - przekazała Carolina Perez Dattari, przedstawicielka urzędu ds. dziedzictwa kulturowego Chile. Według wstępnych ustaleń ogień został celowo podłożony w okolicach wulkanu Rano Raraku, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Burmistrz wyspy Pedro Edmunds powiedział lokalnym mediom, że zniszczenia spowodowane przez pożar są nieodwracalne. Należąca do Chile Wyspa Wielkanocna leży w południowej części Oceanu Spokojnego. Znajduje się na niej prawie 1000 megalitów, znanych pod nazwą moai. Mają ok. 4 metrów wysokości. Ponad 500 lat temu polinezyjskie plemię Rapa Nui wyrzeźbiło w nich wielkie głowy. Zdaniem naukowców figury przedstawiają dusze przodków członków plemienia. Każda z nich była uważana za inkarnację danej osoby - podaje BBC.

Jeden z posągów znajduje się obecnie w Muzeum Brytyjskim. W 2018 roku rząd Chile poprosił o jego zwrot. Po pożarze burmistrz wyspy stwierdził, że wolałby pomoc finansową muzeum, która zostałaby wykorzystana w celu konserwacji pozostałych na wyspie pomników.

Sonda
Czy byłeś kiedyś w Chile?
Zabytki UNESCO w regionie. Cerkiew w Radrużu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany