Zełeński w Londynie

i

Autor: AP Zełeński w Londynie

To druga podróż w czasie wojny

Prezydent Ukrainy jest w Wielkiej Brytanii. "Osobista, krótka wizyta". Znamy plan!

2023-02-08 10:00

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski w środę (8 lutego) udał się z wizytą do w Wielkiej Brytanii, podczas której spotka się z premierem Rishim Sunakiem i wygłosi przemówienie w parlamencie - informuje Downing Street. "Ta wizyta to świadectwo odwagi prezydenta i nierozerwalnej więzi naszych krajów" - komentuje Sunak.

To pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Wielkiej Brytanii od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę niemal rok temu i drugi jego wyjazd z kraju: w grudniu 2022 pojechał do Stanów Zjednoczonych. Wołodymyr Zełenski spotka się w środę (8 lutego) z premierem Rishim Sunakiem i wygłosi przemówienie w parlamencie. Ponadto, jak podaje agencja Reutera, odwiedzi ukraińskich żołnierzy szkolących się obecnie w Wielkiej Brytanii. Sunak i Zełenski omówią także dalsze brytyjskie wsparcie dla Ukrainy, od kwestii natychmiastowego dostarczenia sprzętu wojskowego do tego kraju, aby pomóc w przeciwdziałaniu wiosennej ofensywie Rosji, po długoterminową pomoc.

Premier Wielkiej Brytanii ogłasza kolejne sankcje. Oberwie się znajomym Putina

Z komunikatu Downing Street wynika, że podczas wizyty ukraińskiego prezydenta, brytyjski rząd przedstawi również kolejny pakiet sankcji na Rosję, które będą  wymierzone w tych, "którzy pomogli prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi budować jego osobisty majątek oraz firmy, które czerpią zyski z machiny wojennej Kremla". 

Zełenski gości w Wielkiej Brytanii. "To wielka odwaga"

"Wizyta prezydenta Zełenskiego w Wielkiej Brytanii jest świadectwem odwagi, determinacji i walki jego kraju oraz świadectwem nierozerwalnej przyjaźni między naszymi dwoma krajami. Od 2014 roku Wielka Brytania zapewnia istotne szkolenia dla sił ukraińskich, pozwalając im bronić swojego kraju, chronić suwerenność i walczyć o swoje terytorium. Jestem dumny, że dziś rozszerzymy to szkolenie z żołnierzy na marines i pilotów odrzutowców, zapewniając, że Ukraina będzie miała wojsko zdolne do obrony swoich interesów w przyszłości. Podkreśla to również nasze zaangażowanie, aby nie tylko zapewnić sprzęt wojskowy na krótką metę, ale długoterminowe zobowiązanie do stania ramię w ramię z Ukrainą przez wiele lat" - komentuje w specjalnym oświadczeniu Rishi Sunak.

Sonda
Czy Wołodymyr Zełenski jest wzorem idealnego prezydenta?
Mateusz Lachowski: Zełenski nie chce dzielić społeczeństwa