Przez Putina grozi głód na świecie! Dramatyczny apel szefa ONZ

2022-05-19 6:52
Władimir Putin
Autor: SHUTTERSTOCK Władimir Putin

Wojna na Ukrainie i polityka Władimira Putina, polegająca na blokowaniu wywozu ukraińskiego zboża grozi głodem na świecie! Szef ONZ Antonio Guterres zaapelował do Rosji o odblokowanie portów na Ukrainie, co umożliwiłoby eksport zbóż z tego kraju. Program żywnościowy Narodów Zjednoczonych zapewnia żywność dla około 125 milionów ludzi. Połowa zbóż przeznaczonych na ten cel pochodzi właśnie z Ukrainy.

Wojna na Ukrainie. Najbiedniejszym krajom grozi głód. Szef ONZ apeluje o odblokowanie portów

Polityka Władimira Putina grozi głodem w wielu państwach świata! Rosjanie nie tylko mordują napadniętych przez siebie Ukraińców, w tym ludność cywilną i niszczą infrastrukturę, ale również blokują wywóz ukraińskich zbóż przez porty Morza Czarnego. Ukraina jest jednym z największych eksporterów zbóż na świecie. Duży udział w tym rynku ma również Rosja, ale ona nie zamierza zwiększyć eksportu tak, by zapełnić lukę po ukraińskim zbożu. Wręcz przeciwnie, Putin już w marcu zdecydował o wprowadzeniu ograniczeń w wywozie rosyjskich zbóż za granicę.

Przemawiając na spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa żywnościowego ONZ w Nowym Jorku, którego gospodarzem był amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, Guterres zaapelował do Rosji o umożliwienie "bezpiecznego i pewnego eksportu zboża przechowywanego w ukraińskich portach" oraz o to, by rosyjska żywność i nawozy miały "pełny i nieograniczony dostęp do światowych rynków". Jak podaje PAP, cytując sekretarza stanu USA A. Blinkena, w silosach na Ukrainie znajduje się obecnie około 22 milionów ton zboża. Program żywnościowy Narodów Zjednoczonych zapewnia żywność dla około 125 milionów ludzi. Połowa zbóż przeznaczonych na ten cel pochodzi właśnie z Ukrainy.

SPRAWDŹ: Pierwszy sołdat oskarżony o zabicie cywila przed sądem. Dostanie dożywocie?

Według informacji ONZ 36 krajów, w tym niektóre z najbiedniejszych i najbardziej narażonych krajów świata (między innymi Liban, Syria, Jemen, Somalia i Demokratyczna Republika Konga) importuje ponad połowę pszenicy z Rosji i Ukrainy. Zdaniem sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, zjawisko głodu na świecie osiągnęło nowy rekord. Ponad pół miliona osób jest zagrożonych śmiercią głodową, to pięć razy więcej niż w 2016 roku. Jako przyczyny tej sytuacji, Antonio Guterres wymienił pandemię, kryzys klimatyczny i ostatecznie rosyjską inwazję na Ukrainę.

PRZECZYTAJ: 15-latka porwana w czasie meczu NBA! Była gwałcona przez kolejnych 11 dni

- Zagrożone są dziesiątki milionów ludzi, którzy znajdą się na granicy zagrożenia braku bezpieczeństwa zaopatrzenia w żywność, a następnie niedożywienia, masowego głodu i klęski głodu, co może doprowadzić do kryzysu trwającego przez lata. W ciągu zaledwie dwóch lat liczba osób zagrożona brakiem bezpieczeństwa żywnościowego podwoiła się ze 135 milionów przed pandemią do 276 milionów obecnie. Zagrożenie śmiercią głodową dotyczy już pół miliona osób - oświadczył Antonio Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych.

ZOBACZ: Polski pediatra o piekle w Ukrainie. "Związali lekarza, do ust włożyli mu granat"

Sonda
Czy w związku z wojną na Ukrainie obawiasz się drastycznych podwyżek cen żywności?
Piotr Ikonowicz szczerze o relacjach z Magdą Gessler. Co dostał od niej na urodziny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE