Władimir Putin

i

Autor: AP Photo Władimir Putin

Wojna na Ukrainie

Putin tworzy własną sztuczną inteligencję! "Wykorzysta ją, by wygrywać wojny"

2023-11-28 14:09

Sztuczna inteligencja odegra ważną rolę w wojnie na Ukrainie, a może to tylko propagandowe przemówienie? Podczas konferencji naukowej w Moskwie Władimir Putin powiedział, że Rosja tworzy własną AI "w oparciu o rosyjskie wartości". Tymczasem brytyjsko-kanadyjski naukowiec ostrzega w "Mirror, że Putin użyje tego kontrowersyjnego wynalazku, by "wygrywać wojny i manipulować wyborami".

Putin ogłosił, że stworzy własną sztuczną inteligencję. Ma być oparta na "rosyjskich wartościach"

Stworzymy własną, rosyjską sztuczną inteligencję, lepszą niż zachodnia - taką deklarację wygłosił Władimir Putin podczas konferencji naukowej w Moskwie. O sprawie napisał między innymi brytyjski "Mirror". Rosyjski prezydent wezwał przedstawicieli sektora technologicznego kraju, by tworzyli własną, zaawansowaną AI i stwierdził, że modele takie jak ChatGPT, OpenAI i chatboty Bard firmy Google są tworzone w sposób faworyzujący Zachód i język angielski. „Nasze innowacje powinny opierać się na naszych tradycyjnych wartościach, bogactwie i pięknie języka rosyjskiego. Mam nadzieję, że będziemy bardziej aktywni w tym obszarze. Mówiąc „my” mam na myśli nie tylko rząd, ale także regiony i branże, a także poszczególne zakłady. Nasze krajowe modele sztucznej inteligencji muszą odzwierciedlać całe bogactwo i różnorodność światowej kultury, dziedzictwo, wiedzę i mądrość wszystkich cywilizacji” – powiedział Putin. Jak dodał, Gazprom Nieft już teraz wykorzystuje sztuczną inteligencję do obniżania kosztów zagospodarowania odwiertów naftowych.

Putin użyje AI do „wygrywania wojen lub manipulowania wyborami”?

Tymczasem brytyjsko-kanadyjski naukowiec ostrzega w "Mirror", że Putin użyje tego kontrowersyjnego wynalazku bynajmniej nie tylko do celów gospodarczych, ale i militarnych oraz politycznych. Informatyk Geoffrey Hinton nazywany „ojcem chrzestnym sztucznej inteligencji” powiedział wcześniej dla "Mirror", że Putin i podobni mu ludzie mogliby chcieć wykorzystać sztuczną inteligencję do „wygrywania wojen lub manipulowania wyborami”.

Sonda
Czy Rosja w dłuższej perspektywie wygra wojnę na Ukrainie?

QUIZ. Najważniejsze wynalazki ludzkości w dziejach. Czy zdajesz sobie sprawę, w którym wieku powstały?

Pytanie 1 z 10
Pierwsze pismo drukowane powstało w wieku:
Sztuczna inteligencja i biznes - partnerstwo czy zagrożenie?
Nasi Partnerzy polecają