Putin

i

Autor: Shutterstock Putin

Wojna na Ukrainie

Putin zaczął błagać o jedną rzecz. "To, co robi, to blef"

2023-02-08 12:46

Władimir Putin tak naprawdę wie, że wojna na Ukrainie to porażka i potajemnie stara się o jedną zaskakującą rzecz - przekonuje sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję UNIAN. "Kreml o to błaga" - dodaje ukraiński urzędnik. W innym wywiadzie ujawnia z kolei ustalenia wywiadu odnośnie najnowszych planów Putina.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy: "Kreml błaga o negocjacje". Według Ołeksija Daniłowa Rosja ukrywa skalę swojej porażki

Kto jest teraz górą w wojnie na Ukrainie? Wołodymyr Zełenski nie ukrywa, że sytuacja na froncie jest trudna, zwłaszcza w rejonie Bachmutu, ale zarazem Ukraina zaprzecza ostatnim rosyjskim doniesieniom o zajęciu tam paru miejscowości. Jeszcze jesienią wydawało się, że ukraińska kontrofensywa szybko zakończy konflikt. Niestety, nic na to obecnie nie wskazuje. Czy Rosja naprawdę nieuchronnie przegrywa? Nadzieję na to daje w rozmowie z UNIAN sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Władimir Putin tak naprawdę wie, że wojna na Ukrainie to porażka i potajemnie stara się o jedną zaskakującą rzecz - przekonuje ukraiński urzędnik. "Kreml już błaga o negocjacje" - uważa sekretarz i dodaje, że Kreml tak naprawdę zmniejszył swoje cele w wojnie na Ukrainie. Daniłow nie wyklucza negocjacji, jednak podaje ich warunki: Rosja musi oddać wszystkie okupowane terytoria, sprawcy zbrodni wojennych na Ukrainie muszą stanąć przed specjalnym trybunałem karnym, Rosja musi też wyrazić zgodę na gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

"Będą podejmowane próby ofensywy w kierunku Charkowa lub Zaporoża. To, czy odniosą sukces, będzie zależeć od nas"

W innym wywiadzie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ujawnia z kolei ustalenia ukraińskie odnośnie najnowszych planów Putina. Ołeksij Daniłow tak mówi dla Reutersa: "Spodziewamy się, że celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie będzie obwód charkowski na północnym wschodzie kraju lub zaporoski na południu. Oczywiście będą podejmowane próby ofensywy w kierunku Charkowa lub Zaporoża. To, czy odniosą sukces, będzie zależeć od nas". Dodał, że Ukraina pilnie potrzebuje pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. "Powiedzmy, że jest taki punkt w Rosji, o którym wiemy na pewno, że stamtąd wystrzeliwane są pociski, lecące w kierunku naszych dzieci. Czy powinniśmy spokojnie obserwować ten punkt i przymykać oczy, czy też go zniszczyć, jeśli mielibyśmy taką możliwość? Jeśli istnieją obiekty, które powodują zniszczenie w naszym kraju..., musimy je zniszczyć. To jest wojna" - powiedział Daniłow.

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Pytamy o nazwy małe i duże. Giganci zdobędą komplet

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Gdzie leży Wielki Kanion Kolorado?
Nowe miasto partnerskie Lublina. Tu urodził się prezydent Ukrainy!