rekin

i

Autor: Shutterstock rekin

Groza w USA

Rekiny atakują Amerykę! To już inwazja, naukowcy obliczyli

2023-02-07 19:30

Już wiadomo, gdzie rekiny atakują najczęściej! Naukowcy z University od Florida obliczyli - to właśnie Floryda jest obecnie światowym ośrodkiem ataków ryb z charakterystyczną jedną płetwą wystającą ponad powierzchnię wody. W zeszłym roku doszło tam aż do szesnastu niesprowokowanych ataków rekinów na ludzi.

Floryda najbardziej zagrożonym przez rekiny miejscem na świecie! Naukowcy obliczyli, gdzie jest najwięcej ataków rekinów na ludzi

Atak rekina to jeden z najbardziej makabrycznych sposobów, w jaki można pożegnać się z tym światem. Zwłaszcza od czasu sławnego horroru "Szczęki" wielu turystów obawia się ryb z charakterystyczną jedną płetwą wystającą nad powierzchnię wody. A w takich miejscach, jak Australia czy USA naprawdę jest się czego obawiać. Gdzie jest najgorzej? Naukowcy już to wiedzą! Naukowcy z University od Florida obliczyli - to właśnie Floryda jest obecnie światowym ośrodkiem ataków rekinów na ludzi. W 2022 roku na całym świecie doszło do 57 odnotowanych niesprowokowanych ataków tego typu, a 9 z nich skończyło się śmiercią człowieka. Niesprowokowanych, czyli na przykład nie zdarzających się podczas intencjonalnie prowadzonego polowania na rekiny czy drażnienia ich, na przykład poprzez rzucanie w nie kawałkami mięsa - tłumaczą badacze, cytowani m.in. przez "Daily Mail US".

Floryda zagrożona przez rekiny, ale liczba ataków w skali globalnej spada. Naukowcy mają wyjaśnienie

Wśród tych 57 ataków aż do 24 doszło w USA - do 16 na Florydzie i 8 w stanie Nowy Jork. Na drugim miejscu w tym rankingu jest Australia, gdzie odnotowano 9 tego rodzaju incydentów. Pojedyncze ataki miały miejsce w Nowej Zelandii, Brazylii czy Tajlandii. Choć Floryda stała się najbardziej niebezpiecznym miejscem świata, jeśli chodzi o ataki rekinów, to zarazem liczba tego rodzaju napaści na świecie spada. Według naukowców odpowiada zza to ogólny spadek liczby rekinów, a także coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa na plażach. Jeszcze w 2021 roku incydentów takich było 73, a średnia z ostatnich 10 lat to 74.

Sonda
Widziałeś kiedyś rekina?

QUIZ. Jakiego słowa to synonim? Test dla mistrzów, 10/10 to cud

Pytanie 1 z 10
Ambaras to...
Dzień rekina w łódzkim Orientarium
Nasi Partnerzy polecają