Wojna na Ukrainie

i

Autor: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook Wojna na Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Rosja straszy bronią jądrową. Groźba związana z kluczową prośbą Ukrainy

2024-11-02 13:40

USA mylą się sądząc, że Moskwa nie użyje broni jądrowej; zrobi to, jeśli jej istnienie będzie zagrożone – oświadczył były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Jego wypowiedź przytoczył Reuters. Tym razem tło nuklearnego szantażu jest konkretne. Siły ukraińskiej armii są na wyczerpaniu. Ukraina jest coraz bardziej zdeterminowana, aby używać pocisków w głębi Rosji.

Były prezydent Rosji o broni jądrowej i wojnie światowej

W opinii Miedwiediewa, pełniącego obecnie funkcję zastępcy przewodniczącego rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, poważne potraktowanie ostrzeżenia pozwoli uniknąć III wojny światowej.

Miedwiediew stwierdził, że wysocy rangą amerykańscy urzędnicy z jakiegoś powodu uważają, że "Rosjanie nigdy nie przekroczą pewnej linii", czyli nie użyją broni jądrowej. "Mylą się" – podkreślił polityk.

"Jeśli mówimy o istnieniu naszego państwa, o czym wielokrotnie wspominał prezydent naszego kraju (…), to oczywiście nie będziemy mieli wyboru" – oznajmił Miedwiediew, sugerujący użycie broni nuklearnej.

Według agencji Reutera rosyjscy urzędnicy twierdzą, że trwająca od dwóch i pół roku wojna Rosji z Ukrainą wkracza w najbardziej niebezpieczną fazę. Zapowiadają, że Moskwa odpowie silnym natarciem, jeśli USA i ich sojusznicy pomogą Ukrainie zaatakować Rosję, wykorzystując pociski dalekiego zasięgu.

Amerykańscy dyplomaci oceniają, że stosunki USA z Rosją są najgorsze od czasów zimnej wojny, ale jednocześnie podkreślają, że Waszyngton nie dąży do eskalacji wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Ukraina krwawi, chciałaby używać zachodnich rakiet w głębi Rosji

Ukraina nieustannie zabiega o zachodnie uzbrojenie jednak jeszcze bardziej brakuje im żołnierzy. Front w Donbasie, w pesymistycznym scenariuszu, może się załamać. Położenie Ukrainy jest najbardziej krytyczne od 2022 r.

Zachód dysponuje szeregiem rodzajów rakiet, które mogłyby razić cele w okolicach Moskwy. To dałoby żołnierzom na froncie jakąś formę wytchnienia, choćby od strony emocjonalnej. Rosyjska propaganda wysyła przekaz, że to oznaczałoby wojnę światową o charakterze nuklearnym.

QUIZ. Co wiesz o wojnach na świecie?
Pytanie 1 z 10
Kiedy wybuchła I wojna światowa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają