Rosja ZAMYKA dostęp do Morza Czarnego? Okręty brytyjskie już w drodze!

2021-04-19 11:15 Zofia Dąbrowska
Władimir Putin
Autor: AP

Rosja częściowo zablokowała ruch na Morzu Czarnym! Chodzi o prawo do przemieszczania się obcych okrętów wojskowych i "innych okrętów państwowych" w trzech częściach akwenu w rejonie Krymu. Prawo to ma być zawieszone od 24 kwietnia do 31 października. Tymczasem przy granicy z Ukrainą Rosja utrzymuje potężne siły militarne, zaś na Morze Czarne zamierzają wysłane tam brytyjskie okręty wojenne. Pojawiają się sprzeczne doniesienia odnośnie zablokowania cieśniny Kerczeńskiej dla żeglugi.

Sytuacja w rejonie Ukrainy staje się coraz bardziej niepokojąca. Chociaż Stany Zjednoczone odwołały przybycie swoich dwóch okrętów wojennych na Morze Czarne, teraz swoje jednostki marynarki wysyła tam Wielka Brytania. Okręty mają dotrzeć w rejon Krymu już w maju. Tymczasem Rosja najpierw urządziła na Morzu Czarnym pokazowe ćwiczenia wojskowe z użyciem swoich okrętów, a teraz dodatkowo zamyka trzy obszary akwenu dla obcych okrętów wojskowych i "innych okrętów państwowych". Chodzi o dostęp do wód u wybrzeży Krymu od Sewastopola do miejscowości Gurzuf, odcinka u wybrzeży Półwyspu Kerczeńskiego, a także niewielkiego rejonu zachodnich wybrzeży Półwyspu Krymskiego. Prawo do przemieszczania się po tym morzu takich jednostek ma być zawieszone od 24 kwietnia do 31 października. Pojawiły się doniesienia o zablokowaniu cieśniny Kerczeńskiej, Rosja zdementowała te pogłoski i utrzymuje, że żegluga nie będzie tam ograniczana.

NIE PRZEGAP: Agenci Putina ZABIJALI w Czechach? Tajemniczy WYBUCH

Ograniczenia "nie wpłyną na ruch w pobliskiej Cieśniny Kerczeńskiej - informuje rosyjska agencja informacyjna RIA. "Wzywamy Rosję do zagwarantowania swobodnego dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim i umożliwienia swobody żeglugi" - głosi oświadczenie NATO. Wielka Brytania wysłała swoje okręty, chcąc okazac solidarność z Ukrainą. Kijów prosił o pomoc międzynarodową i o wsparcie dyplomatyczne po tym, jak Rosja zgromadziła wzdłuż granicy z Ukrainą dziesiątki tysięcy wojsk. Według ukraińskich władz może ich być aktualnie aż 110 tysięcy. Rosja utrzymuje, że nie dąży do wojny i że to zachowania Kijowa i NATO są prowokacyjne.

NIE PRZEGAP: PILNE. Książę Harry ZOSTANIE w Wielkiej Brytanii! Sensacyjne rozmowy z Williamem!

Putin opływa w luksusy w swoim pałacu. Ma teatr, kasyno i scenę do striptizu. Komentarz Adama Federa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze