"Rosyjskimi siłami rządzą półgłówki". Ostre słowa z Litwy. Putin dostanie szału!

2022-06-23 12:27
Litewski minister obrony: Rosyjskimi żołnierzami rządzą półgłówki
Autor: Shutterstock, AP Litewski minister obrony nie gryzie się w język

Kryzys w stosunkach między Wilnem a Kremlem coraz bardziej się pogłębia po tym, jak zablokowano tranzyt towarów do Kaliningradu przez Litwę. To część sankcji nałożonych przez Zachód, Putin jednak widzi w tym "wrogie działanie" Litwy. Litewski minister obrony nie ma złudzeń: będzie coraz gorzej, tym bardziej że, jak mówi, "kiedy rosyjskimi siłami rządzą półgłówki, można oczekiwać wszystkiego".

W sobotę, 18 czerwca, został zablokowany tranzyt kolejowy stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a pozostałymi częściami Rosji przez Litwę. To skutek kolejnego pakietu sankcji, nałożonych na Rosję przez Zachód z powodu inwazji na Ukrainę. W poniedziałek, 20 czerwca, rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych kategorycznie zażądało, by Litwa z natychmiastowym skutkiem zniosła te "wrogie restrykcje" i zaczęło straszyć. Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji i człowiek Putina zapowiedział, że jeśli Litwa nie zareaguje na to żądanie, to Moskwa będzie zmuszona do "podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych", które "będą miały znaczący negatywny wpływ na ludność Litwy".

Rosyjskie "półgłówki" zdolne do wszystkiego?

Litewski minister obrony odczytuje to jako jednoznaczną groźbę. Jak podaje agencja Associated Press, Arvydas Anusauskas ostrzegł w środę, 22 czerwca, przed niebezpieczeństwem rosyjskich prowokacji. Nie przebierał w słowach: "Kiedy masz siły wojskowe i rządzą nimi półgłówki – przepraszam za wyrażenie – możesz spodziewać się wszystkiego".

CZYTAJ TAKŻE: Nosił za Putinem walizkę nuklearną, teraz umiera. Wadim Zimin znaleziony w kałuży krwi

FANTAZJE PUTINA! To one WYWOŁAŁY WOJNĘ! Ekspert o TEORIACH SPISKOWYCH

Rosja wywiera presję na UE

Tymczasem szef litewskiego MSZ, Gabrielius Landsbergis uważa, że "narracja Rosji jest po prostu częścią jej wojny z Zachodem, która polega na wyborze celu i próbie mobilizowania społeczeństwa". Ataku na Litwę nie obawia się z kolei premier Estonii Kaja Kallas, która uważa, że Rosja po prostu stara się wywierać presję na UE, aby złagodzić sankcje. "Rosja jest bardzo dobra w graniu na naszych obawach, abyśmy wycofali się z naszych decyzji" - mówiła w rozmowie z AP. 

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie budują "Arkę Noego"! Przyjaciel Putina ostrzega: "Idzie wielka powódź"

Sonda
Czy Władimir Putin zdecyduje się zaatakować Litwę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE