Elektrownia w Zaporożu

i

Autor: AP Elektrownia w Zaporożu

Wojna na Ukrainie

Silne wybuchy w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej! Czy coś grozi Polsce?

2022-11-21 7:40

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej doszło do kilku wybuchów, a ukraińska armia potwierdza, że rosyjska armia ostrzelała zakład, trafiając aż dwanaście razy w obiekty infrastruktury. Czy to oznacza, że powstało zagrożenie radiacyjne? Czy Polsce coś zagraża? Głos zaczęli zabierać eksperci. Zobacz komunikaty w sprawie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Silne wybuchy na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rosjanie trafili w zakład aż 12 razy. Państwowa Agencja Atomistyki zabrała głos

Na terenie okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie oraz w okolicy tego zakładu doszło w sobotę wieczorem i w niedzielę rano do silnych wybuchów - poinformowała w niedzielnym komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Rosyjska armia ostrzelała zakład, trafiając aż dwanaście razy w obiekty infrastruktury, przez co doszło do uszkodzenia części budynków, systemów i sprzętu na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Co to oznacza? Czy powstało zagrożenie radiacyjne? Czy Polsce coś zagraża? Głos zaczęli zabierać eksperci. Uszkodzenia powstałe w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie stwarzają zagrożenia bezpieczeństwa jądrowego - uspokajają przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), powołując się na dyrekcję elektrowni. Co na to polska Państwowa Agencja Atomistyki?

"W Polsce sytuacja radiacyjna jest w normie". Ale eksperci wyrażają silne zaniepokojenie i apelują o stworzenie "strefy bezpieczeństwa"

Komunikat na temat wybuchów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znalazł się szybko na stronie polskiej Państwowej Agencji Atomistyki. Komunikat ten głosi: "Brak zagrożenia radiologicznego po kolejnych ostrzałach terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Jak informuje ukraiński dozór jądrowy, nie doszło do uszkodzenia systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. W Polsce sytuacja radiacyjna jest w normie". Także ukraiński dozór jądrowy przekazał, że podczas rosyjskiego ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie uszkodzono systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. Jednak przedstawiciele MAEA wyrazili zaniepokojenie sytuacją na terenie tej największej elektrowni atomowej w Europie. "Informacje od naszych ekspertów wczoraj i dzisiaj rano są bardzo niepokojące" - podkreślił dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi i nazwał wybuchy na Zaporożu "niedopuszczalnymi". Zaapelował zarówno do strony rosyjskiej, jak i ukraińskiej o porozumienie w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół zaporoskiej elektrowni.

Gdzie zdobyć jodek potasu? Kiedy należy go zażyć? Czy należy kupić jodek potasu?

Polskie władze w związku z sytuacją na Ukrainie, zwłaszcza w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej już jakiś czas temu przygotowały darmowe zapasy jodku potasu dla obywateli. Nie trzeba go kupować, ponieważ w razie potrzeby będzie rozdawany za darmo. Władze podkreślają, że obecnie zażywanie jodku potasu nie ma sensu. Nie trzeba kupować jodku potasu. Listę miejsc, w których w razie wystąpienia katastrofy nuklearnej będzie rozdawany jodek potasu można znaleźć na stronach urzędów wojewódzkich - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Punkty wydawania preparatów są między innymi w szkołach, szpitalach, ośrodkach zdrowia, centrach kultury i sportu.

Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Jodek potasu dla Dolnoślązaków. Kto i kiedy go dostanie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany