Skandal! Ofiara Holocaustu na zastawie stołowej. Uśmiecha się z talerzy i misek

i

Autor: Materiały prasowe/Blond Amsterdam; Materiały prasowe/AnneFrank.org Skandal! Ofiara Holocaustu na zastawie stołowej. Uśmiecha się z talerzy i misek

Trudno to skomentować

Skandal! Ofiara Holocaustu na zastawie stołowej. Uśmiecha się z filiżanki

2022-12-07 11:52

Holenderska firma Blond Amsterdam wypuściła zastawę stołową z wizerunkiem uśmiechniętej Anny Frank. Filiżanki z jej twarzą miały "przywoływać pozytywne wspomnienia krajobrazów i bohaterów Holandii" - pisał producent. Teraz wycofuje naczynia z obrotu, bo wywołały międzynarodowy skandal. "Anna Frank na tandetnych naczyniach. To dzieje się naprawdę".

"Pogodny wizerunek Anny Frank na filiżance kawy z motywem Dutch Glory jest bardzo nieodpowiedni. To nie jest dobry kontekst. I niestety jej (Anny Frank) los nie stanowił przykładu »holenderskiej chwały«. Lepiej byłoby, gdyby naczynie zostało wycofane z rynku" – takie stanowisko wobec kuriozalnej serii porcelany z uśmiechniętą twarzą Anny Frank zajęło  Izraelskie Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI) w Holandii. Filiżanki zostały stworzone przez firmę Blond Amsterdam jako część serii "Dutch Glory" ("Holenderska Chwała"). Pomysł producenta spotkał się z międzynarodową krytyką.

Anna Frank z pamiętnikiem na filiżankach? "Skandal"

Porcelana, która wywołała tak duży skandal, przedstawia uśmiechniętą Annę Frank, która trzyma w ręku pamiętnik, a znajduje się na tle wiatraka, łyżew i puddingu holenderskiego. "Anna Frank na tandetnych naczyniach. To dzieje się naprawdę" – piszą Internauci. Agencja dpa poinformowała niedawno, że krytyka zadziałała: producent naczyń postanowił wycofać ze sprzedaży niefortunne filiżanki. 

Anna Frank nigdy nie otrzymała holenderskiego obywatelstwa

Anna Frank (1929-1945) przez dwa lata wraz z rodziną i czterema innymi Żydami ukrywała się przed niemieckimi narodowymi socjalistami w oficynie w Amsterdamie. To wtedy powstał jej pamiętnik, który stał się znany na całym świecie. W 1944 roku kryjówka została ujawniona, a jej mieszkańcy wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Przeżył tylko ojciec Anny – Otto - przypomina historię nastolatki dpa. Jedna z osób komentujących skandal zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz: "Rodzina Anny Frank złożyła wniosek o obywatelstwo holenderskie w 1939 roku, ale go nie otrzymała. Historia Anny Frank to tragiczna historia, która nie ma nic wspólnego z holenderską sławą". 

Sonda
Podobają ci się naczynia z uśmiechniętą Anną Frank?
DIY: naczynia z terakoty.Jak pomalować zwykłe naczynia, by wyglądały na gliniane?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany