Szok w kosmosie! PRZEŁOMOWE odkrycie na Księżycu. Jest WODA!

2020-10-27 10:31 mw
Super historia 20.07: Orzeł wylądował tak zdobyto księżyc
Autor: Shutterstock

Sensacyjne doniesienia z Księżyca! Po raz pierwszy naukowcy zidentyfikowali wodę na oświetlonej słońcem powierzchni Księżyca. Co prawda o wiele wcześniej odkryto, że na Srebrnym Globie występuje wodór, ale nie sądzono, że może on utworzyć wodę.

Naukowcy znajdowali ślady wody na Księżycu od 2009 roku, a w 2018 roku potwierdzili obecność lodu wodnego na powierzchni Księżyca. Teraz naukowcy w ramach dwóch nowych badań wykryli wodę w jednej z największych formacji kraterów na oświetlonej słońcem powierzchni Księżyca, a także odkryli, że powierzchnia Księżyca może zawierać obfite płaty tajemnego lodu w „zimnych pułapkach”, regionach stale zacienionych plam na Księżycu. Udało się to dzięki obserwacji fal o długości 6 mikronów.

Dwa oddzielne badania zostały opublikowane na łamach „Nature Astronomy” w poniedziałek i we wtorek. - Jeśli możesz sobie wyobrazić, że stoisz na powierzchni Księżyca w pobliżu jednego z jego biegunów, zobaczysz wszędzie cienie - mówi jeden z autorów badania Paul Hayne, adiunkt w Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni na Uniwersytecie Kolorado w Boulder. - Wiele z tych małych cieni może być pełnych lodu - dodał. Chodzi o „zimne pułapki”. Nie są to tylko zimne, zacienione obszary, w których istnieje większe prawdopodobieństwo gromadzenia się wody. Są tak zimne, że woda lub lód byłyby tam dosłownie uwięzione na niewiarygodne ilości czasu. - W zimnych pułapkach temperatury są tak niskie, że lód zachowywałby się jak skała. Jeśli dostanie się tam woda, to nigdzie nie płynie przez miliard lat - wyjaśnił Hayne. 

Podczas gdy Hayne i jego zespół stwierdzili, że muszą faktycznie znaleźć lód z ukrytych zimnych pułapek za pomocą łazików lub misji załogowych, aby w pełni zweryfikować jego istnienie, to nowe odkrycie może okazać się przełomowe w planach ludzkości, aby nie tylko przywrócić astronautów na Księżyc (NASA ma nadzieję zrobić to do 2024 roku z programem Artemis), ale także do tworzenia długoterminowych ludzkich obozowisk na powierzchni Księżyca jako poligonu doświadczalnego i punktu wyjścia na Marsa.

Jeśli dalsze badania naukowców się potwierdzą, woda będzie bardziej dostępna dla ludzi, np. wykorzystana jako woda pitna lub do paliwa rakietowego. - Astronauci mogą nie potrzebować wchodzić w te głębokie, ciemne cienie. Mogliby spacerować i znaleźć jedną zimną pułapkę, która ma metr szerokości i równie dobrze może zawierać lód - dodał Hayne. 

Poznań sparaliżowany! Kolejna odsłona protestu w stolicy Wielkopolski!
Najnowsze