Prezydent Rosji Władimir Putin

i

Autor: MIKHAIL KLIMENTYEV, SPUTNIK, KREMLIN POOL PHOTO VIA AP

Wojna na Ukrainie

Tak Putin każe nazywać wojnę na Ukrainie? Wszystko okaże się niebawem

2023-02-19 17:19

Władimir Putin ma zaskakujące plany dotyczące wojny na Ukrainie - pisze "The Moscow Times". Rosyjski dyktator postanowił podobno wydać rozkazy dotyczące tego, jak należy w "poprawny" sposób nazywać konflikt i nie będzie to już "operacja specjalna", a coś zupełnie innego. Putin ma odsłonić karty podczas przemówienia zaplanowanego na 21 lutego.

Putin każe nazywać wojnę na Ukrainie "operacją antyterrorystyczną"? Nieoficjalne doniesienia z otoczenia dyktatora

Już za kilka dni przypada pierwsza rocznica wybuchu pełnowymiarowej wojny na Ukrainie. Nie brak medialnych doniesień o tym, co podobno planuje w związku z tym Władimir Putin. Jego "operacja specjalna", jak uparcie nazywa rozpętany przez siebie krwawy konflikt, nie przyniosła mu jak dotychczas zdecydowanego zwycięstwa. Chce to rozegrać w inny sposób - uważają osoby z otoczenia dyktatora, na które powołują się dziennikarze "The Moscow Times". Rosyjski dyktator postanowił podobno wydać rozkazy dotyczące tego, jak należy w "poprawny" sposób nazywać konflikt i nie będzie to już "operacja specjalna", a coś zupełnie innego. Putin ma odsłonić karty podczas przemówienia zaplanowanego na 21 lutego. Otóż teraz "operacja specjalna" może zostać przemianowana na "operację antyterrorystyczną". "The Moscow Times" spekuluje, że to pozwoliłoby powołać się na konkretne zapisy w rosyjskim prawie i w efekcie nawet doprowadzić do deeskalacji konfliktu.

Putin zakazał nazywania wojny na Ukrainie wojną. Jak dotąd kazał mówić o "operacji specjalnej"

Zgodnie z rosyjskich prawem należy nazywać konflikt na Ukrainie "operacją specjalną". W marcu prezydent Rosji podpisał ustawę, zgodnie z którą za "nieprawdziwe" wypowiedzi o "operacji specjalnej" można trafić do więzienia nawet na 15 lat. Chodzi między innymi o "dyskredytację sił zbrojnych", a także o "rozpowszechnianie fałszywych informacji" i popieranie sankcji nakładanych na Rosję. 1 grudnia weszły w życie poprawki rosyjskiej ustawy o agentach zagranicznych, które zdaniem komentatorów mają służyć do tłumienia w zarodku wszelkich przejawów społecznego niezadowolenia. Dotychczas "ustawa o agentach zagranicznych w Rosji" określała jako takich agentów osoby, które otrzymywały z zagranicy jakieś pieniądze. Potem definicja ta została w niejasny sposób rozszerzona o wszelkie osoby, które znajdują się pod "wpływem lub presją" jakichś podmiotów zagranicznych. Władze będą mogły podawać do publicznej wiadomości dane i adresy domowe takich ludzi.

Listen to "Poznajemy historię Władimira Putina - najbardziej znienawidzonego człowieka świata" on Spreaker.
Sonda
Czy znasz kogoś, kto popiera działania Putina?

QUIZ: Piękne banknoty w PRL-u! Pamiętasz, kto na nich był?

Pytanie 1 z 10
Na banknot 5-złotowy z 1948 r. mówiono w PRL:
Zachód ROZGRYWA Rosję! Grupa Wagnera rekrutuje Niemców l Ukralina