Opactwo westminsterskie koronacja

i

Autor: AP Photo Opactwo westminsterskie koronacja

Koronacja króla Karola III

Tak wyglądała koronacja króla Karola III i królowej Camilli! Wszystkie najważniejsze fakty, ZDJĘCIA i WIDEO

2023-05-06 14:26

Wielkie historyczne wydarzenie już za nami! Tuż po wybiciu godziny dwunastej w południe w sobotę, 6 maja na głowach króla Karola III (75 l.) i królowej Camilli (76 l.) spoczęły korony. We wzruszających uroczystościach wzięli udział światowi przywódcy z całego świata. Zobacz najciekawsze zdjęcia z niezwykłych uroczystości!

Koronacja króla Karola III zakończona. Historyczna ceremonia odbyła się w Opactwie Westminsterskim

Te chwile były jednymi z najważniejszych we współczesnych dziejach Wielkiej Brytanii i całej Europy! Król Karol III i królowa Camilla zostali oficjalnie ukoronowani podczas wzruszającej uroczystości. Oczy całego świata były w tym dniu zwrócone w stronę Londynu. Do miasta przybył jeszcze większy niż oczekiwano, bo aż dwumilionowy tłum. Ulice zapełniły się wiwatującymi tłumami. Większość wołała „Boże, chroń króla”, ale były i protesty, manifestacje i zatrzymania antymonarchistycznych aktywistów. Nie dopisała pogoda i koronacja odbywała się w strugach deszczu!

Plejada dostojnych gości podczas koronacji. Światowi przywódcy, w tym prezydencka para z Polski

Zaproszonych na uroczystości w Opactwie Westminsterskim gości było 2,3 tys. Wśród nich znaleźli się oczywiście najważniejsi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej z księciem Williamem i księżną Kate na czele, z USA przybył też książę Harry, lecz bez Meghan Markle. Posadzono go w trzecim rzędzie, z drugim garniturem royalsów… Na uroczystość przybyło wielu światowych przywódców, w tym Emmanuel Macron z żoną czy książę Albert z żoną Charlene. Obecni byli również polski prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą. Nie pojawił się prezydent USA Joe Biden, wysłał za to do Londynu żonę Jill Biden

Koronacja króla Karola III. Jak dokładnie przebiegała?

Wszystko zaczęło się po godzinie 11 czasu polskiego. Wtedy król i królowa ruszyli karetą z Pałacu Buckingham do Opactwa. Byli ubrani w wystawne szaty koronacyjne. Gdy wchodzili w południe do Opactwa, szaty podtrzymywane były przez kilka osób, a jedną z nich był książę George. Król Karol III był wyraźnie przejęty ceremonią i zmęczony, Camilla wydawała się o wiele bardziej ożywiona. Wzniosła ceremonia trwała około dwóch godzin. W kulminacyjnym momencie, po przysiędze na Pismo Święte złożonej przez monarchę, arcybiskup Canterbury namaścił króla olejami z Jerozolimy, wręczył mu następnie insygnia władzy, w tym złote jabłko, miecze i berło oraz pierścień. Potem na głowie Karola III spoczęła korona św. Edwarda. Następnie koronę włożono również na głowę królowej Camilli, podano jej także pierścień. „Zebraliśmy się tu, by koronować króla, a robimy to, by służył. To zadanie może być wykonane jedynie z boską pomocą” – mówił podczas kazania arcybiskup Canterbury Justin Welby. Na koniec królewska para wróciła karocą koronacyjną do Pałacu Buckingham, gdzie świętowano dalej w rodzinnym gronie.

Korona św. Edwarda włożona na głowę króla podczas ceremonii. Można ją założyć tylko raz w życiu!

Właśnie tę koronę włożono na głowę Karola III podczas koronacji. Król może mieć ją na głowie tylko raz w życiu. Potem zastąpiono ją koroną imperialną. Korona św. Edwarda jest używana tylko podczas koronacji, nie używa się jej na co dzień. Waży 2,23 kilogramy, została wykonana w 1661 r. dla króla Karola II. Zgodnie z tradycją jest kopią korony z XI wieku, która należała do św. Edwarda Wyznawcy. Jest udekorowana 444 kamieniami szlachetnymi, w tym rubinami, ametystami, szafirami. Ma 30 centymetrów wysokości.

Korona imperialna. Czym różni się od korony św. Edwarda?

Koronę imperialną monarcha może zakładać wielokrotnie, podczas ważnych wydarzeń i uroczystości, na przykład podczas otwarcia sesji parlamentu. Została wykonana w 1937 roku z okazji koronacji Jerzego VI. Stanowi replikę innej korony, pochodzącej z 1838 roku. Waży tylko 1,06 kg, ale zdobi ją aż… 2868 diamentów, a ponadto m.in. szafiry i perły. W tej koronie Karol III wracał z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham.

Korona królowej Camilli to korona Marii Teck. Zabrakło jednego diamentu

Królowa Camilla została ukoronowana koroną Marii Teck z 1911 roku. Waży 0,59 kg i jest przyozdobiona diamentami. Na koronie zabrakło słynnego diamentu Koh-i-Noor, którego zwrotu domagają się Indie.

Wszystkie klejnoty koronne i insygnia królewskie. Jakie symbole władzy wręczono królowi Karolowi III?

Podczas koronacji królowi wręczono Miecz Państwowy inkrustowany klejnotami, następnie ozdobiony 1251 diamentami Miecz Ofiarowania z 1821 roku. Inne klejnoty koronacyjne to Miecz Sprawiedliwości Doczesnej, Sprawiedliwości Duchowej i Miłosierdzia, o stępionym końcu. Król otrzymuje również berło z krzyżem, które symbolizuje władzę ziemską monarchy, zaś berło z gołębiem symbolizuje jego rolę jako przywódcy duchowego. Karol dostał także królewskiej jabłko z XVII wieku i złotą laskę św. Edwarda z 1661 roku. Zarówno król, jak i królowa otrzymali pierścienie koronacyjne. Wśród klejnotów koronacyjnych jest też złota ampuła z olejami z Gaju Oliwnego w Jerozolimie, którymi arcybiskup namaszcza nowego monarchę.

Tron świętego Edwarda i nie tylko. Jakie trony wykorzystano podczas ceremonii?

Podczas koronacji Karol III zasiadał na dębowym tronie św. Edwarda. Został on wykonany od koniec… XIII wieku! Wraz z Camillą używał jeszcze podczas ceremonii pary specjalnych foteli oraz tronów wykonanych z okazji koronacji Jerzego XVI w 1937 roku.

Dwie karety zostały użyte podczas koronacji. Jedna z nich jest znana z... niewygody

Król i królowa podczas koronacji używali dwóch karet. Z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego pojechali karetą mają zaledwie 13 lat i wykonaną z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II. Ma ona klimatyzację i elektryczne szyby, wykonano ją m.in. z wykorzystaniem drewna z londyńskiej twierdzy Tower i Opactwa Westminsterskiego. W drugą stronę królewska para pojechała XVIII-wieczną złotą karetą koronacyjną, używaną dotychczas do ceremonii koronacyjnych. Teraz wyjątkowo częściowo zerwano z tradycją, jako że kareta znana jest z bycia niezwykle niewygodną w użyciu.

Sonda
Czy Karol będzie dobrym królem?

Jesteś jak księżna Kate czy jak Meghan Markle? Ten quiz odsłoni prawdę!

Pytanie 1 z 10
Introwertyczka czy ekstrawertyczka?
Koronacja króla Karola III. Historyczne wydarzenie z protestami w tle

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki