Pożar we Francji

i

Autor: AP Pożar we Francji

Z ogniem walczy 170 strażaków

Tragiczny pożar w wieżowcu. Spłonęło 10 osób, w tym 5 dzieci. Najmłodsze miało 3 lata!

2022-12-16 8:41

Dramatyczny początek dnia. Co najmniej 10 osób, w tym pięcioro dzieci, zginęło w piątek (16 grudnia) nad ranem w pożarze, który wybuchł w ośmiokondygnacyjnym budynku mieszkalnym w miejscowości Vaulx-en-Velin na przedmieściach Lyonu we Francji - poinformowały lokalne władze. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 3 lata. Na miejscu pracują prawie dwie setki strażaków.

"Słyszeliśmy krzyki, krzyki dzieci. Kiedy otworzyliśmy okna, zobaczyliśmy wydobywający się dym" - mówił lokalnym mediom mężczyzna, który mieszka w budynku oddalonym od wieżowca, w którym wybuchł pożar, o zaledwie 100 metrów. Jak podaje "Guardian", powołując się na informacje od francuskich służb, pierwsze zgłoszenie o tym, że w siedmiopiętrowym wieżowcu w dzielnicy Mas du Taureau na przedmieściach Lyonu się pali, pojawiło się o godz. 3.12 nad ranem w piątek (16 grudnia). Kwadrans później na miejscu było już 170 strażaków i 65 wozów strażackich.

Tragedia we Francji. Spłonął wieżowiec, nie żyje 10 osób

Na razie wiadomo, że nie żyje 10 osób, w tym pięcioro dzieci, z czego najmłodsze miało trzy lata. Cztery osoby są w stanie krytycznym, a kolejnych 10 ma poważne obrażenia. Służby zaznaczają, że bilans ofiar może być wyższy. Na razie przyczyna wybuchu pożaru nie jest znana. 

Pożar wieżowca we Francji. "Pobiegli z drabiną, by ewakuować ludzi"

Francuski minister spraw wewnętrznych, Gérald Darmanin, jest w kontakcie z prezydentem Emmanuelem Macronem i obiecuje, że zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie. "Jest kilka scenariuszy, które trzeba sprawdzić" – zapowiada. Relacje świadków tragedii są wstrząsające. Jedna z osób powiedziała, że mieszkańcy okolicznych budynków próbowali pomóc ofiarom. "Kilka osób pobiegło na miejsce z drabiną i pomogło ewakuować ludzi mieszkających na pierwszym piętrze". "Tak mało mogliśmy zrobić, wciąż płaczę, nie mogę przestać" - mówi inna. 

Sonda
Musiałaś/eś się kiedykowiek ewakuować z powodu pożaru?
Pożar przy Wileńskiej