Smutny widok

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II w drodze do Edynburga. Tłumy na trasie konduktu [ZDJĘCIA]

2022-09-11 13:20

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II wyruszyła w niedzielę (11 września) z zamku Balmoral w Szkocji. To tam w czwartek, 8 września zmarła brytyjska monarchini. Na trasie licznie zgromadzili się mieszkańcy z kwiatami, aby pożegnać swoją królową.

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II wyruszyła z Balmoral do Edynburga

Karawan wyruszył z Balmoral o godz. 10:00 czasu miejscowego (godz. 11:00 w Polsce). Najpierw jedzie do Aberdeen, a później wzdłuż wschodniego wybrzeża Szkocji, przez Dundee, do Edynburga. Do Holyroodhouse powinien dotrzeć po około sześciu godzinach.

Zobacz: Pałac Buckingham podał datę pogrzebu królowej Elżbiety II. Ceremonia będzie mieć charakter państwowy

Zobacz zdjęcia

Trumna pozostanie na noc w sali tronowej w Holyroodhouse, zaś w poniedziałek (12 września) po południu zostanie odprowadzona do edynburskiej katedry św. Idziego. W kondukcie będą szli król Karol III wraz z żoną Camillą, którzy przylecą z Londynu, oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej.

Czytaj: Nie żyje królowa Elżbieta II. Wyjątkowe oświadczenie następcy tronu. "Śmierć mojej ukochanej matki..."

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

W katedrze trumna pozostanie przez 24 godziny i od godz. 17:00 w poniedziałek, 12 września będzie można przejść koło niej, aby oddać hołd królowej. Później zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd do bazy lotniczej RAF Northolt w zachodnim Londynie. W tej części drogi trumnie będzie towarzyszyć córka królowej, księżniczka Anna.

Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września po południu w Balmoral w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat.

Sonda
Śmierć królowej Elżbiety Tobą wstrząsnęła?
Nasi Partnerzy polecają