Lawina w Rumunii porwała Polaków

i

Autor: Screny: StringersHub Lawina w Rumunii porwała Polaków

Tragedia w górach

Trzech Polaków porwanych przez lawinę! Jedna osoba nie żyje

2023-02-24 16:19

Tragiczny wypadek w Rumunii! Jak podają lokalne media, w emaramures.ro, w rejonie przełęczy Prislop w górach Rodniańskich zeszła potężna lawina, porywając trzy osoby z Polski. Niestety, potwierdzono śmierć jednego polskiego turysty. Początkowo dwie pozostałe osoby były uważane za zaginione.

Lawina porwała grupę Polaków  w Rumunii. Jedna osoba nie żyje, pozostałym nic się nie stało

Tragiczny wypadek z udziałem Polaków w górach Rumunii! O dramacie pisze między innymi rumuński portal informacyjny w emaramures.ro. W rejonie przełęczy Prislop w górach Rodniańskich, a konkretnie w Marmaroszach zeszła potężna lawina, porywając trzy osoby z Polski. Do zdarzenia doszło w czwartek, 23 lutego około godziny 14. Po otrzymaniu informacji o zejściu lawiny trzej ratownicy udali się we wskazany rejon skuterem śnieżnym. "Interwencja ratowników w bardzo trudno dostępnym i nierównym terenie trwała trzy i pół godziny, trzeba było wydobyć poszkodowanego na drogę krajową DN18. Poszkodowany został przekazany specjalistycznym służbom. Obok zmarłego podczas zejścia lawiny znajdowały się jeszcze dwie inne osoby, które znajdowały się poza strefą lawinową i nie odniosły obrażeń" - czytamy na rumuńskim portalu informacyjnym.

Zagrożenie lawinowe. Jak rozumieć komunikaty ratowników na temat lawin w górach?

Zagrożenie lawinowe jest określane w pięciostopniowej skali. Na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego opisano wszystkie te stopnie. Już przy drugim "poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach. Stopień piąty oznacza "katastrofalne" zagrożenie i oznacza, że w góry nie powinien iść nikt, nawet doświadczony wspinacz.

Sonda
Czy przed wyjściem w góry sprawdzasz komunikaty lawinowe?

Quiz. Góry na świecie. Od 10. pytania zaczynają się Himalaje trudności!

Pytanie 1 z 16
Mount Everest to najwyższy szczyt:
Andrzej Bargiel po najnowszej wyprawie w wysokie góry: Ryzyko jest duże, muszę uważać na lawiny
Nasi Partnerzy polecają