UKRAINA. Nowy premier Ukrainy to Jaceniuk. Szwajcaria zamraża środki finansowe Janukowycza!

2014-02-27 20:22

Ukraina ma nowego premiera i rząd! Głosami 370 deputowanych funkcję szefa rządu powierzona Aleksijowi Jaceniukowi. Skład zaproponowanej przez niego Rady Ministrów przyjęto przy jednym głosie przeciwko.

19.00

Jak podaje TVN24, Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu na nowego premiera wybrała Siergieja Aksenowa z organizacji "Rosyjska Jedność".

18:20

Wiktor Janukowycz planuje konferencję prasową w Rostowie nad Donem na południu Rosji. Konferencja ma się odbyć  w piątek o godzinie 14 czasu polskiego.

16:45

Rząd Szwajcarii zdecydował zamrozić środki finansowe, jakie może mieć na kontach bankowych w tym kraju obalony już prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

16:20

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde poinformowała, że władze Ukrainy zwróciły się o wsparcie ze strony MFW.

- Jesteśmy gotowi odpowiedzieć i w najbliższych dniach wyślemy misję do Kijowa - powiedziała Lagarde. - Poprosimy o co najmniej 15 mld dolarów - powiedział Ołeksandr Szłapak, nowy ukraiński minister finansów Ukrainy.

15.20

Jak podaje tvn24.pl, na nadzwyczajnej sesji parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu ma być rozpatrzone przeprowadzenie referendum o rozszerzeniu autonomii republiki. Jeśli referendum dojdzie do skutku, odbędzie się 25 maja.

Przed siedzibą krymskiego parlamentu pojawiła się gigantyczna flaga Rosji. Zgromadzeni wykrzykują: "Rosja! Rosja!"

15.00 Nowe informacje z Krymu: Prezydium Rady Najwyższej opowiedziało się za ogłoszeniem referendum ws. statusu Republiki Krymu. Decyzję podejmie krymski parlament.

14.30 Nowy premier przedstawił kandydatów na ministrów. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła skład nowego rządu z jednym głosme przeciwko.

13.50 Jaceniuk wybrany nowym premierem Ukrainy! Za głosowało 370 deputowanych.

13.20 Aleksij Jaceniuk, kandydat na premiera, o sytuacji kraju: - W ciągu ostatnich 3 lat wyprowadzono z państwowej kasy około 70 miliardów dolarów, robili to przedstawiciele poprzedniego rządu. Nie obiecuję polepszenia sytuacji ani dziś, ani jutro. Musimy doprowadzić do stabilizacji sytuacji finansowej. Kasa państwa jest pusta, tych pieniędzy, które mamy, nie wystarczy na nic.

12.50 251 deputowanych w ukraińskim parlamencie tworzy koalicję "Europejski Wybór". - W interesie narodu ukraińskiego jesteśmy zobowiązani do zachowania integralności kraju, który stanie się członkiem Unii Europejskiej. Jesteśmy obecnie w sytuacji zagrożenia - mówił z trybuny kandydat na premiera Aleksij Jaceniuk.

12.30 Parlament Europejski przyjął rezolucję na temat sytuacji na Ukrainie. Potwierdza, że ma ona prawo ubiegać się o członkostwo w Unii po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Wezwano wszystkie siły polityczne na Ukrainie oraz kraje trzecie do "poszanowania i wsparcia jedności oraz terytorialnej integralności Ukrainy".

11.50 Na Krym zjeżdżają się rosyjscy politycy. Deputowany Nikołaj Wałujew tłumaczył na Twitterze, że przybył do Sewastopola, żeby wspierać rodaków: "Rosja z wami" - napisał były mistrz świata wagi ciężkiej w boksie.

11.20 Rosyjskie agencje informacyjne podają: - Władze rosyjskie zaakceptowały wniosek Wiktora Janukowycza o zapewnienie mu bezpieczeństwa.

Są pierwsze od kilku dni informacje o miejscu pobytu obalonego prezydenta. Według AP, Janukowycz był widziany w hotelu w Moskwie, a teraz przebywa w okolicach Kremla.

10.50 Wiktor Janukowycz twierdzi, że nadal jest prezydentem Ukrainy. Taką informację miał przekazać za pośrednictwem Russian News Agencies. Janukowycz zwrócił się także do władz rosyjskich o zagwarantowanie mu bezpieczeństwa i ochronę przed "ekstremistami".

10.30 W Sewastopolu ogłoszonomobilizację mężczyzn dla obrony zajętego przez "rosyjską samoobronę" siedziby parlamentu. Prokuratura generalna Ukrainy uznała zajęcie budynków rządowych za akt terrorystyczny i wszczęła śledztwo.

Zareagowało też ukraińskie MSZ - wezwało w czwartek p.o. rosyjskiego ambasadora w Kijowie i zażądało niezwłocznych konsultacji z Moskwą.

10.15 PILNE Głosowanie w sprawie powołania nowego rządu na Ukrainie przełożone! Wszystko z powodu wydarzeń na Krymie. - Mój podstawowy warunek: niech Rosjanie nie stawiają nawet butów na naszej ziemi. Będziemy dążyć do integralności terytorialnej, mam nadzieję, że drogą polityczną - tłumaczył decyzję kandydat na premiera Arsenij Jaceniuk. Głosowanie może odbyć się jeszcze dziś, ale dopiero w godzinach wieczornych.

10.00 Nowe szczegóły na temat okupowanych budynków na Krymie: w środku jest 120 napastników, uzbrojonych w karabiny maszynowe i granatniki.

- Ludzie, którzy zajęli budynki rządowe w Symferopolu na Krymie, to doskonale uzbrojeni profesjonaliści, którzy mogą bronić się nawet miesiąc - szacuje Serhij Kunicyn, deputowany ukraińskiego parlamentu, były premier Autonomicznej Republiki Krymu.

09.40 Ukraiński parlament rozpoczął obrady. - To prowokacja ze strony Moskwy, bo po co wywieszać flagi rosyjskie na budynkach rządowych na Krymie - mówił Ołeh Tiahnybok, lider "Swobody" podczas obrad Rady Najwyższej.

Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow zażądał, aby rosyjscy żołnierze stacjonujący na Krymie nie przemieszczali się, inaczej "zostanie to odebrane jako akt agresji".

09.20 Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że postawione w stan gotowości zostały rosyjskie odrzutowce przy zachodniej granicy. Jak informuje agencja Interfax-Ukraina, dwie kolumny rosyjskich transporterów opancerzonych zmierzają z bazy wojskowej w Sewastopolu do Symferopola.

09.00 Premier Mohylow udaje się na negocjacje z napastnikami, okupującymi rządowe budynki. - Oświadczyli oni, że nie są upoważnieni do prowadzenia rozmów i wysuwania żądań- napisała na swym profilu w Facebooku jego rzeczniczka Wioletta Lisina. Mohylow zostawił im numery swoich telefonów, by mogli się z nim kontaktować

08.30 Premier Autonomicznej Republiki Krymu Anatolij Mohylow apeluje do mieszkańców Symferopola, żeby nie zbliżali się do zajętych budynków. Ogłasza dzień wolny od pracy. Mohylow udaje się na negocjacje z napastnikami.

08.00 W nocy z środy na czwartek przed wejściem do krymskiego parlamentu powstała barykada z palet i pojemników na śmieci. Przed budynkiem wzniesiono rosyjską flagę.

Później sytuacja jeszcze się zaogniła - około 3.20 w nocy do parlamentu i siedziby rządu wtargnęło 30 uzbrojenych mężczyzn. Drzwi wejściowe ostrzelali bronią automatyczną. Napastnicy mają na sobie nierozpoznawalne mundyry bez żadnych emblematów. Według agencji Interfax mają to być "przedstawiciele samoobrony rosyjskojęzycznej ludności Krymu". Oba budynki zostały otoczone przez miejscowe służby bezpieczeństwa.

Krym

i

Autor: Newsflare/Tarbouriech Roseline via AP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki