USA. Super Wtorek wyłoni rywala Obamy

2012-03-05 20:34
Mitt Romney
Autor: archiwum se.pl

Super Wtorek to dzień, w którym kandydata republikanów na prezydenta będzie wybierać aż dziesięć stanów. Będzie to decydujący dzień. Zarejestrowani republikanie od początku roku głosują w prawyborach, by wyłonić swojego kandydata, który w listopadzie będzie konkurować o Biały Dom z prezydentem Barackiem Obamą (40 l.).

Liderem republikanów jest obecnie Mitt Romney (65 l.). Po dotychczasowych prawyborach może on liczyć na głosy 150 delegatów. Ostateczne potwierdzenie nominacji odbędzie się na konwencji republikańskiej w sierpniu. Aby dostać nominację kandydat musi uzyskać głosy delegatów poprzez zwycięstwa wyborcze w poszczególnych stanach. Na drugim miejscu jest Rick Santorum (54 l.)  z głosami 85 delegatów,  a dalej Newt Gingrich (69 l.) z 29 głosami. Listę zamyka Ron Paul (77 l.) z 18 głosami. Wtorek pokaże, kto wygrał w Georgii, Ohio, Tennessee, Wirginii, Oklahomie, Massachusetts, Idaho, Dakocie Północnej, Alasce i Vermont. Do wzięcia będzie sporo głosów delegatów, bo głosują stany tak duże jak Georgia (76 delegatów) i  Ohio (66).  Według sondaży w Georgii prowadzi Gingrich, a w Ohio Santorum, nic nie jest więc jeszcze ostatecznie przesądzone. Wszyscy kandydaci do ostatniej chwili prowadzą intensywną kampanię. Najbardziej zacięta walka zapowiada się w Ohio  i tam właśnie w zeszłym tygodniu była prowadząca trójka kandydatów,  by uczestniczyć w spotkaniach i wiecach. Sondaże pokazują, że w Ohio jest nadal najwięcej niezdecydowanych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE