Vaclav Havel NIE ŻYJE- kim był, co osiągnął

2011-12-18 16:19

Vaclav Havel zmarł w wieku 75 lat. Był pierwszym demokratycznym prezydentem Czech  i znanym dramaturgiem. To między innymi dzięki niemu doszło w 1989 roku do tzw. aksamitnej rewolucji - bezkrwawego przekazania rządów w Czechosłowacji antykomunistycznej opozycji.

Były prezydent Czech  zmarł w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu karkonoskim. Jak podało czeskie radio publiczne, były prezydent zmarł w nocy z soboty na niedzielę, we śnie.

Vaclav Havel urodził się 5 października 1936 w Pradze. Początkiem jego kariery był rok 1955, kiedy zadebiutował jako krytyk teatralny . Od 1960 był związany z teatrem "Na Balustradzie" w Pradze, gdzie pracował m.in. jako pracownik techniczny, a potem jako asystent reżysera i kierownik literacki.

Havel od początku był mocno zaangażowany w tzw. Praską wiosnę, przez co w 1969 r. stracił pracę i został usunięty z teatru. W 1969 znalazł się pośród 10 sygnatariuszy petycji do rządu czechosłowackiego. Jego dalsza działalność poskutkowała nowymi represjami; w 1971 jego książki usunięto z czechosłowackich bibliotek i objęto zakazem publikacji. W 1974 pracował jako robotnik w browarze.

W 1977 był jednym ze współtwórców Karty 77. W 1978 wszedł w skład Komitetu Obrony Prześladowanych za Przekonania. Havel przez swoją działalność był wielokrotnie aresztowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa i skazywany na więzienie. Za kratami spędził (z przerwami) 5 lat. Havel przyjażnił się z wieloma polskimi opozycjonistami, w tym z Lechem Wałęsą.

W 1989 został rzecznikiem sygnatariuszy politycznego manifestu Kilka zdań. Odgrywał czołową rolę w opozycyjnym Forum Obywatelskim.

Po aksamitnej rewolucji został w grudniu 1989 dziewiątym i ostatnim prezydentem Czechosłowacji. Po pierwszych całkowicie wolnych wyborach w 1990 Havel pozostał na stanowisku. W swojej polityce Havel popierał utrzymanie federacji Czech i Słowacji, a także szybkie reformy i integrację z EWG i NATO. Nie udało mu się jednak przekonać większości Słowaków do zachowania jedności kraju . Słowacja utworzyła niepodległe państwo.

W ramach protestu przeciwko rozpadowi państwa, Havel złożył urząd. W 1993 parlament czeski wybrał go na stanowisko prezydenta (pierwszego w historii) Republiki Czeskiej. Na tym stanowisku pozostał aż do 2003 r.

Gdy odchodził ze stanowiska,  jeden ze słowackich dzienników stwierdził,  że dla Czech "był większą reklamą niż drużyna hokejowa, piwo, czy semteks".
Po złożeniu urzędu nadal aktywnie działał politycznie.   Został prasowym komentatorem i  i politycznym celebrytą. Mimo stale pogarszającego się stanu zdrowia w 2008 roku wrócił do pisarstwa publikując sztukę „Odejścia” inspirowaną własnymi doświadczeniami.

Havel jest laureatem wielu nagród, odznaczeń i doktoratów honoris causa. Prezydent George W. Bush uhonorował jego zasługi wyskokim ozdnaczenie- Medalem Wolności.  Był także nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki