W Stanach Zjednoczonych powstanie NOWY stan? Prezydent Biden popiera pomysł

2021-04-22 14:30 Zofia Dąbrowska
Joe Biden
Autor: Evan Vucci/AP

Stany Zjednoczone to państwo składające się z 50 stanów. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do utworzenia nowego, 51. stanu! Szanse na to rosną, ponieważ pomysł poparł właśnie sam prezydent Joe Biden (78 l.). Gdzie powstanie nowy stan? Dlaczego niektórzy chcą go utworzyć? Sprawa ma swoje drugie dno i związana jest z wynikami wyborów oraz miejscami w amerykańskim senacie.

Powraca dyskusja nad utworzeniem nowego stanu w Stanach Zjednoczonych! Tym razem kwestia ta może zostać naprawdę rozstrzygnięta raz na zawsze. Szanse na to rosną, ponieważ pomysł poparł właśnie sam prezydent Joe Biden (78 l.), a amerykański Kongres jest zdominowany przez demokratów. "51 stan" może zostać ustanowiony jeszcze w tym tygodniu! Wtedy w Kongresie odbędzie się głosowanie nad odpowiednimi zmianami prawnymi. Gdzie powstanie nowy stan? Dlaczego niektórzy chcą go utworzyć? Chodzi o stolicę Stanów Zjednoczonych z przyległościami, czyli Washington D.C. "D.C." to skrót od District Columbia, czyli Dystrykt Kolumbii. Obecnie jest to tak zwany okręg stołeczny, jednak nie osobny stan, a obowiązujące ustawodawstwo sprawia, że władza samorządu jest ograniczona i w dużej mierze sprawuje ją Kongres.

NIE PRZEGAP: Książę Harry i Meghan Markle nazwą córkę na cześć królowej i Filipa! Ujawniono imię

Dystrykt nie może też wybierać swojego delegata do Kongresu. Tymczasem tradycyjnie w stolicy wygrywają demokraci, więc gdyby Dystrykt Kolumbii został stanem, w Kongresie po kolejnych wyborach przybyłoby najprawdpodobniej dwóch demokratycznych senatorów. Nic dziwnego, że republikanie sprzeciwiają się pomysłowi zrobienia ze stolicy stanu, a demokraci plany te popierają. Popiera je także Joe Biden. Jego administracja wystosowała oficjalne oświadczenie, które głosi: "Obecnie ponad 700 tysięcy mieszkańców Waszyngtonu, D.C. jest pozbawionych prawa do pełnej reprezentacji w Kongresie. Utworzenie Stanu Waszyngtonu, Douglass Commonwealth jako 51 stanu uczyni naszą wspólnotę silniejszą i bardziej sprawiedliwą". Pozostaje czekać na decyzję Kongresu.

NIE PRZEGAP: Książę Harry UCIEKŁ z pałacu! Szokująca decyzja, cios dla królowej Elżbiety II

Groby żony i dzieci Joe Bidena, nowego prezydenta USA
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze