W wyniku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie zginęło 6 mln udomowionych zwierząt, w Morzu Czarnym zginęło 50 tysięcy delfinów

i

Autor: shutterstock, AP

Wojna na Ukrainie

6 milionów zwierząt w 8 miesięcy - tyle zginęło na Ukrainie. "Rosjanie to bestie"

2022-11-15 11:41

"Proszę sobie wyobrazić: wskutek rosyjskiej agresji zginęło 6 mln udomowionych zwierząt. 6 milionów! To są oficjalne dane" - grzmiał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podczas wystąpienia w ramach szczytu państw grupy G20, który we wtorek, 15 listopada, zaczął się na indonezyjskiej wyspie Bali. Wiele zwierząt ginie, bo Rosjanie zabijają je dla zabawy albo z głodu.

Zwierzęta giną w Ukrainie od początku wojny. Wiele z nich zmarło z głodu w opustoszałych ukraińskich miastach, wiele zginęło w czasie bombardowań i ataków rakietowych, jeszcze inne od min. Zwierzęta jednak giną w Ukrainie również ze względu na okrucieństwo Rosjan. Nie ma miesiąca, by do mediów społecznościowych nie trafiały kolejne dowody na bestialstwo ludzi Putina. Nie tak dawno pisaliśmy o tym, czego żołnierze dopuścili się na terenie ogrodu zoologicznego w miasteczku Jampil w obwodzie donieckim. Ratownicy, którzy przybyli do miasta, gdy zostało wyzwolone, znaleźli w zoo szkielety, kości i kawałki mięsa zwierząt. "Rosjanie zabili i zjedli między innymi kangura, dwa wielbłądy, żubra, kilka prosiąt, ptaki i wilki. Rosjanie to bestie" - mówili.

Zełenski o Rosjanach: "W wyniku wojny zginęło 6 mln zwierząt"

Po Internecie krążą też nagrania, na których widać między innymi, jak Rosjanie dla zabawy zabijają i wieszają szczury. Głośna była sprawa psa, któremu najeźdźcy złamali wszystkie łapy, wrzucili go do dołu, a potem cały teren zaminowali. Teraz prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował o skali strat wśród ukraińskich zwierząt. "Proszę sobie wyobrazić: wskutek rosyjskiej agresji zginęło 6 mln udomowionych zwierząt. 6 milionów! To są oficjalne dane. Zginęło co najmniej 50 tys. delfinów w Morzu Czarnym" - powiedział podczas swojego wystąpienia online w ramach trwającego od wtorku (15 listopada) na Bali szczytu G20. 

Wojna na Ukrainie. Rosjanie popełniają zbrodnie przeciwko środowisku

W czasie przemówienia zwrócił szczególną uwagę na zbrodnie, jakie Rosjanie popełniają przeciwko środowisku i szkody wyrządzone przyrodzie przez rosyjską agresję. To m.in. zanieczyszczenie atmosfery w wyniku pożarów, zanieczyszczenie gruntów, spalenie lasów, zaminowanie terytorium, a także właśnie śmierć milionów zwierząt.

Sonda
Czy pomagasz zwierzętom?
Zwierzęta z Ukrainy w krakowskim schronisku