Wielkie demonstracje przeciwko restrykcjom covidowym! Chcę swobodnie wychodzić, ale nie mogę

i

Autor: AP Wielkie demonstracje przeciwko restrykcjom covidowym! "Chcę swobodnie wychodzić, ale nie mogę"

Bunt w Chinach?

Wielkie demonstracje przeciwko restrykcjom covidowym! "Chcę swobodnie wychodzić, ale nie mogę"

2022-11-28 12:00

Mieszkańcy Chin zaczynają buntować się przeciwko rządowi! Chodzi o wyjątkowo surowe restrykcje covidowe, które w tym państwie nadal obowiązują. Ludzie nie mogą wyjść z domu bez testu na Covid-19, wykrycie choć jednego przypadku skutkuje zamykaniem mieszkańców w domach. Na najmniejsze próby dyskusji czy kwestionowania obostrzeń władze reagują aresztowaniami i cenzurą.

Wielkie protesty przeciwko obostrzeniom i lockdownom w Chinach! "Polityka wobec Covid-19 to gra i nie ma oparcia w nauce ani rzeczywistości”

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno w Polsce wprowadzano takie przepisy, jak zakaz chodzenia po lesie czy jeżdżenia samochodem bez poważnego powodu. Dziś maseczki obowiązują już tylko w szpitalach czy przychodniach, a nakaz ten i tak często jest lekceważony. Polacy zapomnieli o koronawirusie. Choć wiosną 2022 roku każdy kolejny przypadek zachorowania na Covid-19 odbijał się szerokim echem w mediach, dziś nikt już nie pamięta, ile osób uzyskało danego dnia pozytywny wynik testu na koronawirusa, ucichły też dyskusje o szczepieniach na Covid-19. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że w Chinach nadal obowiązują wyjątkowo surowe restrykcje covidowe. Ludzie nie mogą wyjść z domu bez testu na Covid-19, wykrycie choć jednego przypadku skutkuje zamykaniem mieszkańców w domach i najostrzejszym lockdownem. W komunistycznym Państwie Środka normalne życie nie wróciło tak jak u nas, a na najmniejsze choćby próby dyskusji czy kwestionowania obostrzeń władze reagują aresztowaniami i cenzurą. Jednak coraz więcej osób decyduje się protestować przeciwko permanentnemu lockdownowi. Na ulice chińskich miast wyszły tłumy, doszło do starć z policją. Kroplą, która przelała klielich goryczy, był tragiczny pożar, jaki wybuchł niedawno w objętym lockdownem Urumczi. Zginęło 10 osób, a ludzie zaczęli pytać w internecie, czy restrykcje nie blokowały akcji ratunkowej. Władze kasują te komentarze, na ulicach przeglądają ludziom telefony i każą usuwać zdjęcia z demonstracji.

"Chcę móc swobodnie wychodzić, ale nie mogę". Mieszkańcy Chin bez testów na Covid-19 nie mogą wychodzić z domów

Ale protestujących jest coraz więcej. Setki osób wyszły na ulice w Pekinie, Szanghaju i Wuhan, gdzie wykryto pierwszy przypadek Covid-19 na świecie. Manifestanci często trzymają nad głowami puste kartki symbolizujące cenzurę. „Jestem tu, bo kocham swój kraj, ale nie kocham swojego rządu (…) Chcę móc swobodnie wychodzić, ale nie mogę. Nasza polityka wobec Covid-19 to gra i nie ma oparcia w nauce ani rzeczywistości” – powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera jeden z protestujących. Podczas starć zaatakowano policjantów i pracowników służb medycznych barierkami, demolowano namioty do testów na Covid-19. To największe takie protesty w Chinach za czasów prezydenta Xi Jinpinga, który pełni swoją funkcję od 10 lat.

Sonda
Ile dawek szczepionki przeciw Covid-19 przyjąłeś/-aś?

QUIZ o Azji. Trudne pytania. Dasz radę zdobyć 7 punktów?

Pytanie 1 z 10
Najwyższym szczytem Azji jest... ?
Znani Polacy zmarli na COVID-19. Oto ich groby. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki