Wielkie pożary w Europie. Ogień coraz bliżej ATEN! ZDJĘCIA

2021-08-04 11:00
Wielkie pożary w Europie. Ogień coraz bliżej Aten!
Autor: AP Wielkie pożary w Europie. Ogień coraz bliżej Aten!

Potężne pożary szalejące na południu w Europy niebezpiecznie zbliżają się do stolicy Grecji! Zdjęcia pokazują kłęby dymu unoszące się nad wzgórzami tuż nad miastem i ogień pochłaniający przedmieścia. Naukowcy są pewni - katastrofalne skutki zmian klimatu zaczynami odczuwać właśnie teraz, a to dopiero początek. Z pożarami zmagają się też Włochy i Chorwacja.

"Pożary poza kontrolą wszędzie w Grecji. Ateny płoną. Setki domów zniknęło. Niewyobrażalna katastrofa dopiero się zaczyna" - tak pisze na swoim Twitterze Athanasios Nenes, grecki profesor pracujący na Politechnice Federalnej w Lozannie. Załącza kilka wstrząsających zdjęć przedstawiających wielkie pożary, jakie pustoszą teraz także Grecję. Na jednym z nich widać dobrze, jak nad przedmieściami stolicy unosza się wielkie kłęby dymu z gęsto porośniętych lasami i zaroślami wzgórz. Na innych płomienie docierają do ludzkich siedzib, niszcząc domy. #ClimateCrisis - taki hasztag dodał do swojego wpisu profesor. Naukowcy nie mają wątpliwości, że plaga pożarów, z jakimi zmaga się południe Europy oraz południe Turcji to efekt katastrofalnych zmian klimatu, które postępują szybciej, niż byśmy tego chcieli. I całkowicie przestajemy już nad tym panować. 

NIE PRZEGAP: Aaliyah przeczuwała swoją śmierć?! Ujawniono szokujące słowa

W Grecji panuje fala rekordowych upałów, a silny wiatr sprawia, że jedna iskra decyduje o być albo nie być całych osiedli ludzkich. Jak podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), temperatura w Grecji już drugi raz ciągu miesiąca przekroczyła 50 stopni Celsjusza. Tak źle nie było od trzydziestu lat. W kraju szaleje obecnie 81 pożarów, a tysiące strażaków i policjantów walczy z nimi 24 godziny na dobę. Ogień szaleje na Kos, Rodos, Evii, na Peloponezie. Grecja to kolejny kraj zaatakowany w tym roku przez falę pożarów. Ogień trawi też kurorty w Turcji i we Włoszech.

NIE PRZEGAP: Groźny wirus atakuje dzieci, śmiertelność nawet 37 procent!

NIE PRZEGAP: Mąż księżniczki na randce ze swoją byłą?! Dramat sióstr w pałacu

Wielkie sprzątanie po pożarze w Nowej Białej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE