Trzęsienie ziemi w Trucji i Syrii

i

Autor: AP Trzęsienie ziemi w Trucji i Syrii

Kataklizm w Turcji i Syrii

Wyciągają dzieci z gruzów! Bohaterscy ratownicy ryzykują własnym życiem. ZDJĘCIA

2023-02-07 7:36

Ponad cztery tysiące zabitych, ponad piętnaście tysięcy rannych. I wciąż nowe wstrząsy. W Turcji i Syrii jest nadal bardzo niebezpiecznie. Tymczasem ratownicy bez wahania wchodzą do na wpół zawalonych domów, żeby ratować ocalałych. Często tylko małe dzieci przetrwały kataklizm. Zobacz te zdjęcia i filmy, które ściskają za serce!

Ratownicy wyciągają małe dzieci z gruzowisk. Trzęsienie ziemi w Turcji i w Syrii

Dzieci cudem ocalone spod gruzów po trzęsieniu ziemi Turcji i Syrii! Mnożą się historie malców, których ratownicy odkopali spod zawalonych domów. Często tylko małe dzieci przetrwały kataklizm, wpasowując się w jakąś niewielką lukę między powalonymi ścianami. Tak było na przykład w tureckim mieście Osmaniye. Jak podał WTX News, pokazując wideo z akcji ratowniczej, z gruzów wydobyto tam noworodka, który przyszedł na świat zaledwie kilka dni temu. Dziecko ocalało, jego matka niestety zginęła. W syryjskim mieście Jandaris ludzie wyciągnęli z zawalonego domu kilkuletnią dziewczynkę. Ryzykowali własnym życiem, wspinając się po dziecko, bo znajdowało się na nadal wiszącym nad gruzowiskiem piętrze. Jeden z mężczyzn musiał wślizgnąć się między powalone ściany, które mogły w każdej chwili na niego spaść. Na zdjęciach widać, jak wyciąga zakurzone, ale żywą i przytomną dziewczynkę.

Trzęsienie ziemi w Turcji i w Syrii. Ziemia nadal się trzęsie, rośnie liczba ofiar

Kiedy pierwszy raz zatrzęsła się ziemia, nie spodziewający się niczego złego ludzie spali w swoich domach. W południowo wschodniej Turcji i północnej Syrii była godzina 4:17, w Polsce 2:17. Nagle wszystko zaczęło się trząść, budynki pękały i zamieniały się w gruzy. Większość ofiar zginęła we śnie. Pierwszy wstrząs miał siłę 7,8 stopnia w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się na głębokości 18 kilometrów, w odległości około 30 kilometrów od tureckiego miasta Gaziantep liczącego milion mieszkańców. To najsilniejsze trzęsienie ziemi w regionie od niemal trzydziestu lat. Liczbę ofiar obecnie szacuje się na około 5 tysięcy, ale akcja ratunkowa trwa, są też liczne wstrząsy wtórne.

Sonda
Czy byłeś/byłaś kiedyś w Turcji?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Jesteś lepszy od ucznia szkoły średniej?

Pytanie 1 z 15
Miasto na północnym-zachodzie Polski nazywa się...
Raport Złotorowicza - Dr Karol Wasilewski: Turcja nie chce stracić ani Ukrainy, ani Rosji

W poszukiwaniu żywych ludzi pod gruzami pomagają specjalnie wyszkolone psy.

Jak pracują służbowe czworonogi? POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.