Kataklizm w Turcji i Syrii

Apokalipsa! Ogromne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Ziemia nadal się trzęsie!

2023-02-06 13:38

Kataklizm w Turcji i w Syrii! W nocy z niedzieli na poniedziałek z ogromną siłą zatrzęsła się tam ziemia. Zginęło tysiące osób. Wiele budynków obróciło się w gruzy. Niestety, ziemia nie przestaje się trząść. Pojawiły się doniesienia o kolejnych trzęsieniach ziemi, tym razem w centralnej Turcji. Naliczono już tysiące ofiar i rannych! Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju. Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

Kataklizm w Turcji i w Syrii! W nocy z niedzieli na poniedziałek z ogromną siłą zatrzęsła się tam ziemia. Zginęło tysiące osób. Wiele budynków obróciło się w gruzy

Kiedy pierwszy raz zatrzęsła się ziemia, nie spodziewający się niczego złego ludzie spali w swoich domach. W południowo wschodniej Turcji i północnej Syrii była godzina 4:17, w Polsce 2:17. Nagle wszystko zaczęło się trząść, budynki pękały i zamieniały się w gruzy. Większość ofiar zginęła we śnie. Ci, którzy obudzili się, usiłowali uciekać. "Biegłem korytarzem, by się ratować, zaczęły pękać ściany" – mówi będący świadkiem trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii mieszkaniec Diyarbakir w Turcji dla France TV Info. Teraz wiadomo już, że pierwszy wstrząs miał siłę 7,8 stopnia w skali Richtera - był większy niż ten, który wywołał podziemny test jądrowy przeprowadzony przez USA na wyspie Amchitka, bo test ten spowodował trzęsienie ziemi o sile 7 stopni. Epicentrum znajdowało się na głębokości 18 kilometrów, w odległości około 30 kilometrów od tureckiego miasta Gaziantep liczącego milion mieszkańców.

Sceny jak z katastroficznego filmu. Tragedia milionów mieszkańców, ziemia nadal się trzęsie

To najsilniejsze trzęsienie ziemi w regionie od niemal trzydziestu lat. Skutki są przerażające. Na filmach i zdjęciach z miejsc dotkniętych kataklizmem widzimy sceny niczym z katastroficznego filmu. Zawalone bloki, ludzie przeszukujący gruzowiska, dzieci wyciągane z zawalonych budynków, zniszczone zabytki mające po dwa tysiące lat, jak zamek Gaziantep w Turcji. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widzimy wyciąganie małej dziewczynki z gruzowiska miasta Azaz w Syrii. Niestety, strażacy przynajmniej na udostępnionym filmie zdołali ocalić z zawalonego domu tylko to dziecko. Liczba ofiar zmienia się z każdą godziną, 6 lutego po południu była mowa o ponad 1600 zabitych. Co gorsza, po południu podano informację o jeszcze jednym trzęsieniu ziemi o sile 7,6 stopnia, które nawiedziło centralną Turcję.

Pomoc USA

Prezydent USA Joe Biden poinformował w poniedziałek, że natychmiast polecił rozpocząć pomoc Turcji po trzęsieniu ziemi; zespoły amerykańskich ratowników już zostały wysłane, by wspomóc tureckie służby. Dodał, że w Syrii pomagają wspierane przez USA organizacje humanitarne.

"Moja administracja pracuje w bliskim kontakcie z naszymi sojusznikami z Turcji i rozkazałem natychmiastową odpowiedź USA (...). Nasze zespoły są wysyłane szybko, by zacząć wspierać tureckie wysiłki ratownicze i odpowiedzieć na potrzeby poszkodowanych przez trzęsienie ziemi" - powiedział Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

Sonda
Czy przeżyłeś kiedyś trzęsienie ziemi?

QUIZ. Pierwszy poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej w 2023! Zacznij rok od min. 6/10

Pytanie 1 z 10
W którym województwie leży Drohiczyn?
Raport Złotorowicza - Dr Karol Wasilewski: Turcja nie chce stracić ani Ukrainy, ani Rosji
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany