Prezydent Rosji Władimir Putin

i

Autor: MIKHAIL KLIMENTYEV, SPUTNIK, KREMLIN POOL PHOTO VIA AP

Wojna na Ukrainie

Wyciekł tajny dokument Kremla. Jest mowa o konfrontacji z Zachodem

2024-04-19 14:00

Kreml sporządził tajny dokument na temat krajów Zachodu i swoich planów względem nich, a Washington Post jakimś sposobem do tego dokumentu dotarł i ujawnił go na swoich łamach. Rosja chce wzmocnić swoją globalną pozycję kosztem USA i krajów europejskich, atakując je od wewnątrz między innymi przy pomocy "znajdowania słabych punktów" i prowadzenia szeroko zakrojonych "ofensywnych kampanii informacyjnych".

"Washington Post" ujawnia treść tajnych dokumentów Kremla. Jest w nich mowa o planach Putina wobec Zachodu i o zamiarach zbudowania nowego porządku świata

Co tak naprawdę zamierza Rosja? Czy chce zaatakować Zachód, na przykład w razie zwycięstwa w wojnie na Ukrainie? Politycy ostrzegają przed takim czarnym scenariuszem nie od dziś. O realnej możliwości wojny NATO z Rosją mówił chociażby szef Sojuszu Jens Stoltenberg, także premier Donald Tusk powiedział niedawno: "Czasy pokoju się skończyły, era powojenna się zakończyła. Żyjemy w nowych czasach. W epoce przedwojennej". Rąbka tajemnicy w kwestii planów Putina wobec Zachodu uchylił ostatnio "Washington Post". Kreml sporządził tajny dokument na temat krajów zachodnich i swoich zamiarów względem nich, a amerykańscy dziennikarze jakimś sposobem do tego dokumentu dotarli i ujawnili go na łamach dziennika. Co wynika z tekstu? Na szczęście nie ma tam mowy o żadnych atakach rakietowych czy innych militarnych działaniach, ale jest mowa o innego rodzaju nieprzyjaznych krokach. Rosja chce wzmocnić swoją globalną pozycję kosztem USA i krajów europejskich, atakując je od wewnątrz między innymi przy pomocy "znajdowania słabych punktów" i prowadzenia szeroko zakrojonych "ofensywnych kampanii informacyjnych".

Wynik wojny na Ukrainie „w dużym stopniu określi zarys przyszłego porządku światowego”

Mają też być podejmowane inne środki, obejmujące „wojskowo-polityczną, gospodarczą, handlową i informacyjną sferę psychologiczną” przeciwko „koalicji nieprzyjaznych krajów pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. „Ważne jest stworzenie mechanizmu znajdowania słabych punktów w ich polityce zewnętrznej i wewnętrznej w celu opracowania praktycznych kroków mających na celu osłabienie przeciwników Rosji” - piszą autorzy dokumentu. Z jego zapisów wynika, że Rosja chce podburzać nastroje izolacjonistyczne i ekstremistyczne, możliwie odsuwając zachodnich partnerów od Ukrainy. Dąży do zmiany w światowym układzie sił, stwierdzając, że wynik wojny na Ukrainie „w dużym stopniu określi zarys przyszłego porządku światowego”.

Sonda
Czy uważasz, że Rosja zaatakuje NATO?

QUIZ. Sobotnia ortografia. Tylko bystrzaki domyślą się, gdzie jest błąd!

Pytanie 1 z 10
Faworki są inaczej nazywane chrustem
Rozmowa Prof. Antoniego Dudka z gen. Stanisławem Koziejem o NATO, PiSie i wojsku oraz przemyśle obronnym

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki