Wyjaśnijcie skąd się wziął nowy statut CP-S

2011-01-07 20:50

Nie damy sobie odebrać prawa decydowania o naszej organizacji – mówi grupa członków Centrum Polsko Słowiańskiego. Spotkali się w środę w Polskim Domu Narodowym przy Driggs Ave., by spróbować wyjaśnić wątpliwości wokół statutu – czyli najważniejszego dokumentu regulującego pracę tej polonijnej organizacji.


Grupa zaczęła działalność podczas słynnego już zebrania walnego CP-S w dniu 3 grudnia 2010 r., które miało wyjątkowo burzliwy przebieg. Było ono nieprzyjemnym zaskoczeniem dla części członków centrum uznanych przez zarząd za „niemile widzianych” i dla dziennikarzy, którym odmówiono prawa wstępu na salę. Weszli dopiero po głośnych protestach członków.

Większość zebranych domagała się ustąpienia zarządu, argumentując, że jest on skompromitowany. Żądano też pokazania obowiązującego statutu. Nie było bowiem wiadomo, jaki dokument jest obowiązujący – ten powszechnie znany z 1995 r., czy też jego zmieniona w 2001 roku wersja. Zmiany te budziły i budzą do dziś wątpliwości członków. W ten właśnie sposób, jeszcze podczas zebrania walnego, zebrała się grupa 13 osób, które chcą wyjaśnić wszystkie kwestie związane ze statutem. 

Grupa zebrała się 5 stycznia. Marek Wysocki  poinformował „SE” po zebraniu, że coś zostało wreszcie osiągnięte – bo po latach blokowania, na stronie internetowej Centrum można w końcu zapoznać się ze statutem. Problem w tym, że jest to wersja z 26 grudnia 2001, o której nie wiadomo skąd się wzięła. Grupa wystosowała więc pismo do Bożeny Kamińskiej,  dyrektor wykonawczej centrum z prośbą o wyjaśnienia w jaki sposób obowiązujący statut z 1995 roku został zmieniony na wersję z roku 2001.

Postanowiono również wezwać członków Rady Dyrektorów Unii Kredytowej do wstrzymania wypłat członkowskich składek do Centrum dopóki wszystkie dokumenty nie zostaną przekazane członkom organizacji oraz Rada Dyrektorów Centrum nie przedstawi rozliczeń za okres ostatnich pięciu lat.

– Wzywamy też wszystkich członków Centrum, którym na sercu leży dobro naszej grupy etnicznej, o aktywne włączenie się w proces tworzenia zmian i przesyłanie do nas proponowanych poprawek – apeluje jeden z sygnatariuszy pisma, Marek Wysocki. Jego email to: [email protected].

Bożena Kamińska
Dyrektor Wykonawczy CP-S
176 Java Street
Brooklyn, NY 11222


W dniu 20 grudnia 2010 otrzymała Pani od nas  list, którego odbiór pokwitowała Pani Agnes Ruszczyk.  Prosiliśmy w tym liście o odblokowanie Statutu CPS na stronie internetowej i przesłanie nam dokumentacji w terminie 7 dni, w jaki sposób statut z 1995 roku został zmieniony na wersję z 2001. Po wielu latach dostęp do wersji z 2001 na stronie Centrum został, w końcu odblokowany. Informacji o tym jak statut z 1995r został zmieniony nie otrzymaliśmy. Zwracamy się do Pani po raz kolejny o natychmiastowe przesłanie nam informacji:

– Kto zasiadał w Komisji Statutowej, która naniosła zmiany do statutu z 1995 i kiedy ta komisja została powołana  (Protokół z posiedzenia tej Komisji).
– Kiedy odbyło się Walne Zebranie, na którym zmiany zaproponowane przez Komisję Statutową zostały przegłosowane (Protokół z tego Zebrania).
– Kiedy i w jaki sposób zostały wprowadzone poprawki eliminujące ze Statutu 1995, Artykuł 7 „General Assembly” Paragraf 11 punkty: c ,d, e ?
– Na jakim Zebraniu Walnym przegłosowano usunięcie tych punktów i jaką liczbą głosów?
– Kiedy i w jaki sposób do Statutu wprowadzono poprawki odbierające członkom możliwość głosowania podczas Zebrania, a wprowadzono głosowanie drogą pocztową? (Protokół z tego Zebrania).
– Wszystkie protokoły z Zebrań Walnych wprowadzających zmiany statutowe,
– Wszystkie rezultaty głosowań drogą pocztową, które zmieniły statut i protokoły z Agencji prowadzącej te wybory
– Wszystkie protokoły z zebrań Komisji Statutowych od 1995 roku.

Ponieważ nie otrzymaliśmy tych dokumentów w wyniku poprzedniej korespondencji wystosowaliśmy petycję do członków Rady Dyrektorów PSFCU o wstrzymanie wypłaty członkowskich składek do CPS dopóki nie otrzymamy wszystkich wymaganych dokumentów oraz rozliczeń jak nasze członkowskie pieniądze zostały wykorzystane w latach 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009. Oczekujemy na te informacje w terminie nie dłuższym niż 14 dni od otrzymania tego listu.

Arkadiusz Tomaszewski, Waldemar Szuba, Wojciech Żebrowski, Julian Morawiec, Janusz Kurkowski, Jan Welenc, Leon Kokoszka, Elżbieta Kulec, Marek Wysocki, Jadwiga Ziemianowicz Zofia Balczewska, Halina Zawadzki, Stefan Rysak

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki