Emmanuel Macron na drugą kadencję. Są wstępne, oficjalne wynik wyborów we Francji

i

Autor: twitter.com

Wojna na Ukrainie

Zachodnie wojska wejdą na Ukrainę? Macron: "Zrobimy wszystko, co musimy"

2024-02-27 6:57

Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, a między przywódcami nie ma zgody w tej kwestii, ale nie wykluczam wysłania na Ukrainę zachodnich wojsk w przyszłości - powiedział niespodziewanie Emmanuel Macron. Wcześniej żaden zachodni przywódca nie mówił o tym publicznie. Nie ma jeszcze reakcji Kremla. "Pokonanie Rosji jest niezbędne" - podkreślał francuski prezydent.

Emmanuel Macron powiedział po spotkaniu przywódców w Paryżu, że nie można wykluczyć wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę. Niektóre kraje są za, inne przeciw

Od początku wojny na Ukrainie kraje zachodnie wspomagają ten kraj w walce z Władimirem Putinem, nie kryjąc dostaw uzbrojenia, szkoleń dla żołnierzy i potępienia dla rosyjskiej agresji. Mimo to nie było dotąd mowy o bezpośrednim włączeniu się do wojny, choć niektóre wypowiedzi rosyjskich polityków wskazywały na to, że już uważają wojnę na Ukrainie za wojnę z Zachodem. Siergiej Ławrow powiedział nawet, że "USA są w stanie wojny z Rosją", choć można to nazywać wojną hybrydową, ale nie zmienia to postaci rzeczy. W zeszłym miesiącu Władimir Putin prezydent Rosji cytowany przez agencję TASS stwierdził, iż tak naprawdę to nie Ukraina jest wrogiem Rosji, a Zachód jako całość. "Problem nie polega na tym, że pomagają naszemu przeciwnikowi. Oni są naszym przeciwnikiem" - mówił. Na samym początku inwazji groził też "najgorszymi konsekwencjami w historii" tym, którzy odważą się "interweniować z zewnątrz". Póki co jednak III wojna światowa na szczęście nie wybuchła i Putin wbrew obawom nie zaatakował kolejnych państw. Co jednak powie na to, co obwieścił Emmanuel Macron po spotkaniu zachodnich przywódców w Paryżu?

Macron: "Na tym etapie nie ma zgody na wysłanie wojsk na Ukrainę". Andrzej Duda: "Są różne opinie, nie ma porozumienia w tej sprawie"

Prezydent Francji nieoczekiwanie i po raz pierwszy od wybuchu wojny stwierdził wprost, że "nie wyklucza" wysłania na Ukrainę zachodnich żołnierzy, choć obecnie nie ma zgody w tej sprawie ani nie zostały podjęte żadne decyzje. "Jesteśmy przekonani, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Na tym etapie nie ma zgody na wysłanie wojsk na Ukrainę. Zrobimy wszystko, co musimy, aby Rosja nie wygrała" - mówił Macron. Prezydent Andrzej Duda, także obecny na spotkaniu, powiedział cytowany przez AP, że najgorętsze zakulisowe dyskusje polityków dotyczyły właśnie kwestii wysłania wojsk na Ukrainę i „nie było porozumienia w tej sprawie”. "Tutaj są różne opinie, ale takich decyzji nie ma" - mówił polski prezydent. Co na to USA? Wygląda na to, że nie są zainteresowane udziałem w wojnie. Urzędnik Białego Domu powiedział anonimowo agencji Reutera, że Stany Zjednoczone nie planują wysłania żołnierzy na Ukrainę.

Tusk: "Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy"

- Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy, mamy tu wspólne stanowisko […]. Uważam, że nie powinniśmy dzisiaj spekulować o przyszłości, czy zdarzą się takie okoliczności, które zmienią to stanowisko, dzisiaj powinniśmy skoncentrować się, tak jak to robi rząd polski czy rząd czeski, żeby maksymalnie wesprzeć Ukrainę w jej wysiłku zbrojnym - ocenił premier.

Sonda
Czy wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę to dobry pomysł?

II wojna światowa. Najważniejsze wydarzenia i daty. 5 punktów to absolutne minimum

Pytanie 1 z 10
II WŚ wybuchła 1 września 1939 roku. Kiedy Niemcy i Francja przystąpiły do wojny?
Dwa lata wojny w Ukrainie. Protest przed Ambasadą Rosji w Warszawie
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki