Zasnęła po 17 godzinach porodu. Gdy się obudziła, jej dziecko nie żyło

i

Autor: Shutterstock Zasnęła po 17 godzinach porodu. Gdy się obudziła, jej dziecko nie żyło

Potworna tragedia

Zasnęła po 17 godzinach porodu. Gdy się obudziła, jej dziecko nie żyło!

2023-01-27 9:02

Do dramatycznych wydarzeń doszło w jednym ze szpitali w Rzymie. Młoda kobieta, która po 17 godzinach porodu szczęśliwie urodziła zdrowe dziecko, usnęła z wycieńczenia w czasie karmienia dziecka. Gdy się obudziła okazało się, że maleństwo nie żyje - matka przez przypadek udusiła je własnym ciałem. Ojciec dziecka oskarża szpital. "Prosiła o pomoc, położne odmówiły".

Rzymska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci noworodka, do której doszło w jednym ze szpitali w stolicy Włoch. Wycieńczona długim porodem kobieta usnęła podczas karmienia noworodka, który następnie się udusił. Mąż kobiety o sprowadzenie tragedii na swoją rodzinę oskarża personel szpitala. Zgodnie z jego zeznaniami jego żona była bardzo osłabiona po 17 godzinach porodu i dlatego prosiła, by zabrano dziecko do sali dla wszystkich noworodków, by mogła trochę odpocząć. Położne odmówiły, mówiąc, że nie mogą tego zrobić.

Dramat we Włoszech. Matki na oddziałach położniczych zostają same?

Po tragedii we Włoszech rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa tzw. systemu rooming-in, stosowanego w wielu szpitalach i rekomendowanego m.in. przez UNICEF i Światową Organizację Zdrowia (WHO). System zakłada, że noworodek od pierwszych chwil życia przebywa w tej samej sali, co jego mama, by mogli mieć stały kontakt. Jednak zgodnie z rekomendacjami WHO, system sprawdza się wtedy, gdy mama i dziecko mają przy sobie na sali dodatkową osobę, np. położną lub kogoś z rodziny.  

Włoski minister zdrowia: "To zapewne dotyczy wielu kobiet"

Jak podaje PAP, we Włoszech trwa zbiórka podpisów pod petycją przeciwko protokołom na oddziałach położniczych, zgodnie z którymi kobiety tuż po porodzie muszą często całkowicie samodzielnie zajmować się dzieckiem. Sygnatariusze petycji - a jest ich już ponad 100 tysięcy - domagają się zgody na 24-godzinną obecność osoby pomagającej kobiecie w połogu. Zmiany zapowiada włoski minister zdrowia, Orazio Schillaci. Stwierdził, że tragedia ukazała problem, z którym prawdopodobnie mierzy się mnóstwo kobiet. Zapowiedział też działania na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa matkom i dzieciom, a także zapewnienia "odpowiednich warunków pracy położnych i całego personelu na oddziałach położniczych i ginekologicznych".

Sonda
Czy masz dzieci?
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają