Volodymyr Zelensky

i

Autor: AP

Niebezpieczeństwo

Prezydent Zełenski ostrzega: Zaporoska elektrownia ponownie o krok od katastrofy radiacyjnej

2022-09-06 6:38

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywa do ogłoszenia Rosji państwem terrorystycznym. "Już po raz drugi z powodu rosyjskiej prowokacji Zaporoska Elektrownia Atomowa jest o krok od katastrofy radiacyjnej" - oświadczył w poniedziałek (5 września) wieczorem w nagraniu wideo prezydent Ukrainy.

Zełenski podkreślił, że niebezpieczna sytuacja powstała w rezultacie odłączenia elektrowni od ukraińskiej sieci energetycznej w rezultacie rosyjskiego ostrzału a także pożaru na terenie elektrowni - podaje PAP.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) potwierdzili, że zapasowa linia łącząca elektrownię z ukraińską siecią została odłączona aby ułatwić ugaszenie pożaru. We wtorek mają oni przedstawić raport na temat sytuacji w tej elektrowni, największej siłowni atomowej w Europie.

Zobacz koniecznie: Zełenski stracił cierpliwość i grzmi jak mało kiedy! "To upokarzające dla Europy"

"Ostrzał terenu elektrowni oznacza, że terrorystycznego państwa nie obchodzi co MAEA będzie miała do powiedzenia ani co zdecyduje społeczność międzynarodowa" - powiedział Zełenski.

Dodał, że "Rosja jest zainteresowana jedynie utrzymywaniem najgorszej sytuacji przez możliwie najdłuższy czas. Można temu zapobiec jedynie poprzez wzmocnienie sankcji i oficjalne uznanie Rosji jako państwa terrorystycznego."

Ukraiński prezydent zwrócił uwagę że zagrożenie katastrofą radiacyjną w zaporoskiej elektrowni powstało zaraz po tym jak została ona opanowana przez żołnierzy rosyjskich. "Kiedy myśmy kontrolowali elektrownię, nie było takiego zagrożenia" - zauważył.

Były górnik opowiada o biedaszybach
Sonda
Popierasz sankcje wobec Rosji?
Nasi Partnerzy polecają