Nie żyje Johanna Mazibuko

i

Autor: Newszroom Afrika/youtube.com Nie żyje Johanna Mazibuko

Doczekała się 50 wnucząt

Zmarła najstarsza osoba na świecie. Przeżyła trzy wieki! Miała już dość. "Ile można?!"

2023-03-08 11:57

3 marca, w wyniku powikłań po udarze, zmarła najstarsza osoba na świecie, licząca 128 lat Johanna Mazibuko. Obywatelka Afryki Południowej żyła na przestrzeni trzech wieków - z jej dokumentów wynika bowiem, że na świat przyszła 11 maja 1894 roku. Doczekała się siedmiorga dzieci i ponad 50 wnucząt i prawnucząt. Pod koniec życia była już jednak bardzo zmęczona. "Nie wiem, jak to możliwe, że wciąż żyję" - mówiła.

Umarła najstarsza osoba na świecie. Miała 128 lat

Johanna Mazibuko dorastała na farmie kukurydzy, ale nigdy nie chodziła do szkoły i nie umiała czytać, ani pisać. Jak szczegółowo opisuje "The Sun", kobieta mieszkająca w Jouberton w Republice Południowej Afryki, była jedną z dwanaściorga rodzeństwa, z którego wciąż żyją jeszcze trzy osoby. "Wyszła za mąż za starszego wdowca Stawana Mazibuko i doczekała się siedmiorga dzieci oraz ponad 50 wnucząt i prawnucząt". Przeżyła dwie wojny światowe, grypę hiszpankę, a nawet pandemię koronawirusa.

Nie żyje najstarsza kobieta świata. "Świat mnie zmęczył"

W ubiegłym roku, gdy kończyła 128 lat, staruszka udzieliła wywiadu, w którym wyraziła zdumienie tym, że nadal żyje. "Dlaczego wciąż tu jestem? Ludzie wokół mnie umierają. Kiedy umrę? Ile można? Świat mnie zmęczył, bo siedzę i nic nie robię" - mówiła. Zgodnie z relacją jej synowej Thandiwe Wesinyany, 14 lutego tego roku kobieta trafiła do szpitala, ponieważ przeszła udar. Do domu została wypisana 28 lutego. 3 marca zmarła w swoim domu. Zostanie pochowana w najbliższą sobotę. Wszyscy straciliśmy ukochaną matkę, babcię, prababcię, uwielbialiśmy być razem, pić herbatę, modlić się i rozmawiać" - mówią jej bliscy. 

Sonda
Czy chciałbyś dożyć 100 lat?
Gliwice: Pogrzeb Tekli Juniewicz w kościele św. Jerzego. Najstarsza Polka zmarła w wieku 116 lat
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany