Zniesienie wiz dla Polski tematem audycji NPR

2015-09-18 2:00

Tematem audycji ogólnokrajowej publicznej stacji radiowej NPR (National Public Radio), było zniesienie wiz dla Polaków. Jak zaznaczyli autorzy audycji, program Visa Waiver istnieje od 1986 roku, a w ruch bezwizowy włączeni są obywatele 38 najbliższych sojuszników USA… oprócz Polski. Jessica Vaughan z Centrum Nauk Imigracyjnych, waszyngtońskiego think-tanku, który popiera zmniejszenie ilości imigrantów napływających do USA, wypowiedziała się przeciwko włączeniu Polski do ruchu bezwizowego.

- Program Visa Waiver nie powinien stać się polityczną przysługą bądź nagrodą dla sojuszników - powiedziała w wywiadzie do audycji Vaughan, tłumacząc że Polacy zapewne przekraczaliby 90-dniowy pobyt dozwolony dla turystów z krajów członkowskich programu. - Polacy mają wysoki odsetek odmów wiz do USA, a polscy turyści muszą najpierw udokumentować lepsze spełnianie warunków wizowych - dodała Vaughan.
Jej wypowiedzi spotkały się z falą krytyki Kongresu Polonii Amerykańskiej wschodniego Massachusetts. W liście do Vaughan prezes oddziału Peter Suchcicki sugeruje, że Polska nie szuka politycznych przysług, lecz oczekuje takiego samego traktowania jak inni sojusznicy. Suchcicki zaznaczył w liście, że ruch bezwizowy został przyznany sąsiadom Polski, których poparcie dla polityki amerykańskiej jest nieporównywalny do Polski.
Suchcicki zaznaczył również, że wymogi wizowe wobec obywateli Polski przekładają się niekorzystnie na gospodarkę USA. - Polska jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Europy, a jej obywatele przyjeżdżają do USA w celach turystycznych, by odwiedzić członków rodziny, a nawet na zakupy - pisze Suchcicki. - Polska nie oczekuje przysług od Stanów Zjednoczonych, lecz oczekuje, aby była traktowana tak samo jak inni sojusznicy - argumentuje Suchcicki nakłaniając Vaughan do zbadania sprawy i zmienienia postawy. Raport autorstwa Center for Migrant Studies w Nowym Jorku szacuje, że Polacy to tylko 65,754 osób z ponad 11 milionów nielegalnie przebywających osób w USA.
WEM

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki