Na niektórych kierunkach przypada nawet 30 osób na miejsce

i

Autor: Archbob/PD/pixabay.com Na niektórych kierunkach przypada nawet 30 osób na miejsce

Wrocław: Rekrutacja na studia trwa. Gdzie jest najwięcej chętnych? [AUDIO]

2015-07-07 10:57

Za nami matury, przed nami – wyniki rekrutacji. Większość uczelni kończy właśnie pierwszy etap, mający wyłonić kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia. Gdzie jest największe oblężenie?

Potencjalni studenci napierają na wrocławskie uczelnie. W niektórych uczelniach pierwszy etap przyjmowania zgłoszeń na nowy rok akademicki został już zamknięty, na innych zakończy się w najbliższych dniach. Sprawie przyglądał się reporter Radia ESKA, Wojciech Góralski.

- Do naszego systemu rekrutacyjnego zalogowały się ponad 23 tysiące osób. Jak co roku, najpopularniejszym kierunkiem jest prawo – mówi rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego Jacek Przygodzki.

Posłuchaj wypowiedzi Jacka Przygodzkiego:

 

Uniwersytet ma nowy kierunek

Na Uniwersytecie Wrocławskim dużą popularnością cieszy się także nowy kierunek, a mianowicie – toksykologia. Na jedno miejsce przypada tutaj 17 chętnych. Większą walkę stoczą jednak potencjalni studenci Uniwersytetu Medycznego.

- Mamy dwa wiodące kierunki. Pierwszy to kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie w tym roku odnotowaliśmy prawie 33 osoby na jedno miejsce. Drugi to kierunek lekarski, gdzie jest ponad 20 osób na miejsce – wylicza Jolanta Grzebieluch, rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

Posłuchaj wypowiedzi Jolanty Grzebieluch:

 

Złożyli podania, teraz czekają

Sami kandydaci na wyniki oczekują w dużym napięciu. - Składałam papiery na weterynarię, to moje marzenie od dzieciństwa – opowiada nam jedna z przyszłych studentek.

- Złożyłem podanie na prawo na Uniwersytet Wrocławski. A poza tym na kilka innych kierunków, żeby dostać się gdziekolwiek – przyznaje otwarcie kolejny zapytany.

Ale nie wszystkim rekrutacja spędza sen z powiek. - Ja składałam podanie na inżynierię środowiska. Na razie jest luz, bo są wakacje. Martwić się będę później – kwituje sprawę jedna z wrocławianek.

Posłuchaj wypowiedzi przyszłych studentów:

Za studia zawsze możesz zapłacić

Ci, którym się nie powiedzie w pierwszym etapie, swoich szans będą mogli próbować w drugich naborach. Jeżeli i to nie wystarczy, zawsze można próbować swoich sił na studiach niestacjonarnych. Tutaj rekrutacja trwa zwykle najdłużej. Minus – ta opcja jest jednak płatna.