Kim jest Marek Woch, nowy kandydat na prezydenta? Wykształcenie
W październiku na zjeździe krajowym federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy" wyłoniono nowy zarząd, którego prezesem został Marek Woch. Jak się okazało, nowy przewodniczący ugrupowania skupiającego samorządowców i niezależnych kandydatów będzie reprezentantem ugrupowania w wyborach prezydenckich 2025.
Marek Woch jest doktorem Nauk Prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Skończył także Szkołę Główną Handlową na Katedrze Zarządzania w Gospodarce) oraz Wyższą Szkołę Menadżerską w Warszawie (na wydziale Prawa i Administracji). Na liście 50 najbardziej wpływowych prawników w 2022 roku Dziennika Gazety Prawnej został umieszczony na 31. miejscu. Jest także ekspertem Fundacji Republikańskiej.
W latach 2016-2019 był pełnomocnikiem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej. Jest również Biegłym Sądowym z zakresu przy Sądzie Okręgowym Warszawa – Praga w Warszawie.

i
Praca u rzecznika MŚP oraz nieudany start w wyborach do europarlamentu z Bezpartyjnych Samorządowców
Od 2019 roku odpowiadał w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców za pracę Prawno – Legislacyjnego i Wydziału Administracyjno – Finansowego, a w listopadzie 2020 r. został awansowany na stanowisko Dyrektora Generalnego. W styczniu 2023 roku został powołany na funkcję zastępcy rzecznika MŚP, funkcję pełnił do czerwca 2024 roku.
Okres pracy Marka Wocha u rzecznika MŚP wiąże się z kontrowersjami, gdyż w 2023 roku "Dziennik Gazeta Prawna" przedstawiła relacje byłych podwładnych, którzy zarzucili Markowi Wochowi mobbing, naruszanie nietykalności cielesnej oraz łamanie kodeksu pracy. Choć kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku wykazała nieprawidłowości (dot. przepisów czasu pracy), nigdy jednak nie publicznie nie stwierdzono, aby Marek Woch był winny mobbingowi, również prezes rzecznika MŚP zaprzeczył, aby była wszczynana przeciw niemu procedura antymobbingowa.
W 2024 roku Marek Woch startował także w wyborach do parlamentu europejskiego z komitetu KWW Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska współtworzonego przez Janusza Korwin-Mikke (który był już wtedy poza Konfederacją). Woch nie uzyskał wtedy mandatu.
Marek Woch - program wyborczy kandydata
Marek Woch wysuwa postulaty, które mają na celu umocnić pozycję prezydenta, oraz jak sam mówi "rozwiać wątpliwości wokół urzędu", zwiększyć przejrzystość i skuteczność władzy. Kandydat postuluje aby zmienić system w Polsce z parlamentarnego na prezydencko-parlamentarny. Woch wskazuje także na konieczność dążenia do sprawiedliwych wynagrodzeń, inwestycji w edukację oraz elastycznych form zatrudnienia. Podkreśla, że Polska powinna być zaangażowana w ochronę swoich obywateli, a bezpieczeństwo kraju powinno być wielowymiarowe, obejmując m.in. mieszkalnictwo czy ochronę środowiska.
Podczas swojego wystąpienia podczas konwencji Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy" Woch zwracał szczególną uwagę na potrzebę budowania w Polsce bezpieczeństwa prawnego, zwłaszcza - zaznaczał - w kontekście budowania demokracji i praworządności. Jeśli podobnego bezpieczeństwa nie będzie, zdaniem Wocha "znajdziemy się na zakręcie". Wśród propozycji Wocha znalazło się także utworzenie Polskiej Gwardii Narodowej - nowej formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wewnętrzne, pod bezpośrednim nadzorem prezydenta.
Polecany artykuł: