Wybory prezydenckie 2025. CBOS publikuje prognozę. Kto w drugiej turze?
Według najnowszych danych przekazanych przez CBOS w czwartek, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski może liczyć na 32,7 proc. głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2025. Tuż za nim, z poparciem 27,5 proc., uplasował się Karol Nawrocki – kandydat wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Trzeci jest Sławomir Mentzen z Konfederacji (13,7 proc.).
Choć pierwsza trójka wydaje się ugruntowana, sondaż przynosi sporo napięć w dalszej części stawki.
Trzaskowski odpala przed ciszą. Padły najmocniejsze słowa kampanii
Walka o czwarte miejsce. Hołownia, Zandberg i Biejat idą łeb w łeb
Szymon Hołownia, kandydat Trzeciej Drogi, zajął czwarte miejsce z wynikiem 6,2 proc. Zaraz za nim Adrian Zandberg z Partii Razem (5,7 proc.) oraz Magdalena Biejat z Nowej Lewicy (4,9 proc.). Różnice są minimalne, a margines błędu statystycznego sprawia, że to właśnie w tej grupie może dojść do największych przetasowań.
Tuż za lewicową kandydatką znalazł się Grzegorz Braun z Konfederacji – 4,4 proc. To wynik, który wciąż może ulec zmianie, ale pokazuje, że Braun utrzymuje się w grze mimo kontrowersji i marginalizacji wewnątrz własnego środowiska.
Joanna Senyszyn powyżej 1 proc., Krzysztof Stanowski w sondażu, Bartoszewicz z poparciem elit?
CBOS odnotował także wyniki kandydatów spoza głównego nurtu politycznego. Joanna Senyszyn – była europosłanka i kandydatka antyklerykalna – może liczyć na 1,6 proc. poparcia. Tuż za nią Marek Jakubiak – 1,5 proc.
Zaskoczeniem może być obecność dziennikarza i influencera Krzysztofa Stanowskiego w zestawieniu (0,9 proc.). Mimo braku klasycznej kampanii, jego rozpoznawalność medialna przynosi mu realne liczby. Jeszcze niżej – Artur Bartoszewicz, ekonomista i kandydat ekspercki, uzyskał 0,6 proc.
W ogonie stawki znaleźli się: Maciej Maciak z Ruchu Dobrobytu i Pokoju (0,2 proc.) oraz Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców (0,1 proc.).
Wybory prezydenckie w Polsce. CBOS przewiduje frekwencję 66,9 proc.
Jak wynika z prognozy, frekwencja w pierwszej turze może wynieść 66,9 proc. To wynik znaczący – pokazujący, że wybory prezydenckie 2025 są dla Polaków istotne i budzą emocje.
Badanie przeprowadzono w dniach 12–13 maja 2025 r. na próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski. Zastosowano metodę CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) – 91,2 proc. oraz CAWI (wywiady internetowe) – 8,8 proc
Poniżej galeria zdjęć: Kandydaci po debacie "Super Expressu"
