SE TV 14 Zdrowie

i

Autor: Shutterstock

Jeśli chcesz być zdrowy, to musisz wiedzieć co jest NIEZBĘDNE DLA ZDROWIA

2020-09-08 16:12

Już po raz trzeci Rzecznik Praw Pacjenta i Naczelna Izba Lekarska starają się, poprzez kampanię edukacyjną, promować w społeczeństwie zdrowy styl życia. Ogólnie dobry stan zdrowia zwiększa odporność organizmu, co w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa warte jest szczególnego podkreślenia – przypominają organizatorzy kampanii „Niezbędne dla zdrowia”.

Największy wpływ na stan zdrowia człowieka ma styl życia (53 proc.), otoczenie (21 proc.) i czynniki genetyczne (16 proc.), a jedynie w 10 proc. opieka zdrowotna. Taka jest teoria i praktyka w wielu państwach. U nas systemy opieki zdrowotnej pochłaniają ok. 90 proc. wszystkich nakładów na ochronę zdrowia. Nakłady na edukację prozdrowotną i kształtowanie stylu życia sięgają tylko 1,5 proc., podczas gdy ich wpływ na redukcję umieralności sięga 43 proc. – podkreśla NIL.

– Jako samorząd lekarski bijemy na alarm w sprawie dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia. W różny sposób zabiegamy o zwiększanie nakładów na zdrowie. Wiemy jednak, że to nie wystarczy. Potrzeba zmiany myślenia, skupienia nie tylko na medycynie naprawczej. Musimy docenić  profilaktykę i edukację zdrowotną. Inicjatywa „Niezbędne dla zdrowia” świadczy o tym, że  angażując się w wypracowanie rozwiązań systemowych, nie tracimy z pola widzenia potrzeby kształtowania zachowań prozdrowotnych – wyjaśnia prof. Andrzej Matyja, prezes NIL. – Obecnie dużo mówimy o potrzebie budowana systemu ochrony zdrowia opartego o wartości. Mamy więc dobry czas, aby przypomnieć, że za stan naszego zdrowia odpowiadamy także my sami – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Pomysłodawcą kampanii jest dr Jacek Kozakiewicz, wiceprezes NRL.

Kampania jest zbiorem rekomendacji autorstwa NIL i RPP, ma charakter długofalowy, a jej celem jest „kształtowanie wśród obywateli poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie”. Sporządźmy z wyimków owych rekomendacji ich trailer. A zatem... W ponad 50 proc. zdrowie zależy od naszych decyzji. 3-godzinny spacer raz w tygodniu zmniejsza umieralność o ok. 25-47 proc. oraz zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca o ok. 30-50 proc. Lepiej jeść mniejsze porcje, za to jedzenie winno być zróżnicowane. Palenie tytoniu powoduje ok. 40 proc. i nowotworów u mężczyzn i 10 proc. u kobiet. W przypadku nowotworów płuc i krtani palacze stanowią ponad 90 proc. Nie pal. I nie pij tygodniowo więcej niż 100 g czystego alkoholu. Daruj sobie jakiekolwiek narkotyki.

Szczepienia są OK. Szczep się, gdy jest taka potrzeba i możliwość. Dbaj o higienę osobistą, brud to zarazki, zarazki do choroby. Gdy widzisz się z lekarzem (lub słyszysz), przedstaw mu dokładnie swój problem. To co mu powiesz o swoich dolegliwościach, potrzebne jest lekarzowi do wystawienia diagnozy. Nie poprawiaj lekarza. Co zostało zalecone, ma być wykonane. Zachowaj cierpliwość, leczenie to nie bieg na 100 metrów. Czasem trwa długo. Zapamiętaj: lek to nie cukierek, a suplement to nie lek! Przy stosowaniu pięciu preparatów jednocześnie ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych wzrasta do ponad 50 proc. Dr Google nie zastąpi lekarza. Szukaj medyka, który ma dobre notowania u pacjentów. Nie sugeruj się tytułami naukowymi doktorów. Umawiając się z takim lekarzem na wizytę, powiadom go, gdy nie możesz z nim się spotkać. Dzięki temu skracasz kolejki do lekarzy.

Maciej Hamankiewicz: Przepraszam za lekarzy, którzy przestraszyli się koronawirusa [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły