Białe noce w Polsce potrwają przynajmniej 1,5 miesiąca

i

Autor: Konevi/cc0/pixabay Białe noce w Polsce potrwają przynajmniej 1,5 miesiąca

Białe noce w Polsce! Co to za zjawisko? Kiedy w Zielonej Górze?

2020-05-15 9:41

Najwcześniej pojawiają się na północy i stopniowo obejmą cały kraj. O czym mowa? O białych nocach, czyli niezwykłym zjawisku astronomicznym, które do tej pory kojarzone było głównie z Sankt Petersburgiem. Okazuje się, że występuje ono również w Polsce. Kiedy białe noce rozpoczną się w Zielonej Górze i jak długo potrwają?

W niektórych miejscach w Polsce już się rozpoczęły. Białe noce, czyli zjawisko astronomiczne przypadające na okres, w którym na danej szerokości geograficznej Słońce nie zachodzi do końca. Dokładne wyjaśnienie tego zjawiska znajdziemy na profilu "Z głową w gwiazdach". Białe noce w Polsce mają miejsce w okolicach przesilenia letniego (20 czerwca 2020 23:43).

"Słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Taką sytuację nazywamy białą nocą" - czytamy na profilu.

Jak w rzeczywistości to wygląda? Noc nie zapada "do końca", bo niebo nie robi się idealnie ciemne. Charakterystycznym elementem białych nocy jest słoneczna poświata nad północnym horyzontem, niewidoczna, kiedy Słonce skrywa się poniżej 18° pod horyzontem, jak ma to miejsce przy regularnej nocy.

Białe noce w Polsce

W Polsce białe noce trwają ponad 1,5 miesiąca. Nie pojawiają się one w całym kraju jednocześnie. Im bardziej na północ, tym białe noce zaczynają się wcześniej i tym dłużej trwają. W Trójmieście białe noce zaczęły się około 10 maja i potrwają aż do 2 sierpnia.

W Zielonej Górze białe noce rozpoczną się 21 maja i potrwają do 22 lipca. Co ciekawe w Gorzowie Wielkopolskim zjawisko to rozpocznie się 4 dni wcześniej i potrwa 4 dni dłużej. Najkrócej białe noce obserwować będziemy w Rzeszowie - niewiele ponad miesiąc.

Co obserwować podczas białych nocy?

Do tej pory białe noce kojarzone były przede wszystkim z Sankt Petersburgiem, gdzie traktowano je jako swego rodzaju atrakcję turystyczną. Miasto to nawet okrzyknięto stolicą białych nocy.

Okres ten można wykorzystać do obserwacji nieba. "Z głową w gwiazdach" poleca szczególnie obserwacje przelotów ISS czy Starlinków. Największą atrakcją w czasie białych nocy będą jednak Obłoki Srebrzyste, kosmiczne chmury o srebrzystym blasku. Można je zobaczyć nad północnym horyzontem od końca maja do końca lipca. W tym roku warunki do obserwacji będą bardzo dobre.

Prof. Simon o zakażeniach w kopalniach: Górnicy przechorują bezobjawowo, ale są niebezpieczni [SUPER RAPORT]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki