Praktyki zawodowe i staże jako pomoc w karierze zawodowej

2019-03-04 19:38
Praca dla studentów
Autor: mat. prasowe Praca dla studentów

Rozpoczął się rok akademicki. Tysiące studentów znów powróciło do nauki. Czy okres studiów na rynku pracy jest zmarnowanym czasem? Duża część studentów wykorzystuje go na podjęcie praktyk zawodowych i stażów. Jakie przełożenie znajduje to dla przyszłego zatrudnienia?

Studenci na praktykach

Według danych zwartych na portalu Pracuj.pl, niemal 90% wszystkich studentów podczas odbywania nauki brało udział w praktykach zawodowych. W zdecydowanej większości, ponieważ w 77% przypadków, były to praktyki związane z kierunkiem studiów. Najczęściej dotyczyło to studentów kierunków medycznych oraz kierunków przyrodniczych.

Czy warto odbywać praktyki?

Badania dowodzą, że odbywanie praktyk oraz stażów, przede wszystkim pozwala zdobywać kompetencje merytoryczne. Naturalnie staż w danym przedsiębiorstwie znacząco zwiększa również szansę uzyskania stałego zatrudnienia, gdyż stażysta został już zapoznany ze stanowiskiem pracy i wstępnie wdrożony. Z pewnością będzie w oczach pracodawcy zdecydowanie lepszym kandydatem, niż osoba, która zacznie wszystko od zera. Zatrudnienie w firmach, w których odbywa się staż znajduje około jedna piąta stażystów. Najczęściej udawało się to studentom kierunków ekonomicznych.

Staże i praktyki studenckie
Autor: mat. prasowe Staże i praktyki studenckie

Bezpłatny staż

Czy staż zawsze musi wiązać się z brakiem wynagrodzenia? Okazuje się, że nie. Szacuje się, że jedna piąta stażystów za świadczenie swoich usług podczas odbywania stażu, otrzymywała od pracodawcy wynagrodzenie. Najczęściej dotyczyło to absolwentów studiów o kierunkach ekonomicznych. Najrzadziej wynagrodzenie wypłacane było studentom kierunków medycznych.

Co podczas stażu

Podczas odbywania stażu należy starać się jak najwięcej na nim zyskać. Zyskać można przede wszystkim nowe kompetencje i doświadczenie zawodowe, jakże ważne na rynku pracy. Pracując w grupie przede wszystkim można nauczyć się również komunikatywności oraz umiejętności rozwiązywania problemów. Jest to niezwykle ważne dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy.

Staże dla studentów
Autor: mat. prasowe Staże dla studentów

W dzisiejszych czasach rynek pracy wymaga patrzenia na przyszłe zatrudnienie w sposób twórczy. Sama teoria przekazywana w trakcie zajęć może nie wystarczyć. Studenci odbywający praktyki oraz staże nabierają świadomości swoich kompetencji oraz konkurencyjności na rynku pracy. Mogą także spotkać się bezpośrednio z pracodawcą i przekonać się jakie wymagania stawiane są przed pracownikami. Praktyki studenckie i staże, odbyte w trakcie studiów, z pewnością przyniosą w życiu młodego człowieka wiele wymiernych korzyści.

Artykuł sponsorowany
 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE