Śnięte ryby

i

Autor: Shutterstock Śnięte ryby

Odra zatruta

Złote algi zabiły ryby w Odrze? Są bardzo toksyczne! Minister Moskwa mówi o wynikach badań

2022-08-19 9:19

Masowe śnięcie ryb w Odrze. W czwartek po południu minister Anna Moskwa poinformowała, że prawdopodobną przyczyną wymierania ryb w Odrze mogą być tzw. złote algi. To silnie toksyczne mikroorganizmy, których zakwit może być śmiertelnie niebezpieczny. Eksperci podkreślają jednak, że złote algi występują niezwykle rzadko i najczęściej w słonej wodzie.

Złote algi zatruły Odrę?

- IRŚ z Olsztyna, po dodatkowych badaniach, znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabijających organizmy wodne - ryby i małże, ale nie są one szkodliwe dla człowieka" - powiedziała minister Anna Moskwa.

- Prowadzimy teraz badania w kierunku toksyn wytwarzanych przez algi. Na pewno wiadomo, że te toksyny nie są groźne dla człowieka, ale zabijają ryby i małże. Będziemy potwierdzać ich obecność w rybach i małżach - dodała minister Moskwa. - Badamy też pierwotną przyczynę zakwitu, która może być różna i okoliczności pojawienia się zakwitu. Na pewno mogły się do niego przyczynić uwarunkowania meteorologiczne, czyli susza i niski poziom wody - dodała.

Protest w sprawie Odry pod urzędem wojewódzkim.

Złote algi śmiertelnie niebezpieczne dla ryb

W rozmowie z PAP dyrektor IRŚ dr Grzegorz Dietrich, przyznał, że mikroorganizm zwany złotą algą został wykryty w dużych ilościach w próbkach wody pobranych w poprzedni piątek. Jak wyjaśnił, złota alga to gatunek inwazyjny, który wytwarza tzw. ichtiotoksyny i jest znany z tego, że odpowiada na świecie za śnięcie ryb.

Dr Dietrich podkreślił, że na razie trudno jednoznacznie stwierdzić, iż odkryty mikroorganizm jest odpowiedzialny za wszystkie śnięcia ryb w Odrze. "Być może przyczyną był splot szeregu okoliczności związanych z warunkami hydrologicznymi, niskim poziomem wód, wysoką temperaturą wody i zasoleniem. Być może znaczenie miały też pierwsze śnięcia ryb w okolicach Oławy, które mogły dostarczyć odpowiedniej ilości biogenów i wyzwolić kaskadę procesów" - powiedział dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego.

Masowe śnięcie ryb w Odrze

Przypomnijmy, że zjawisko masowego śnięcia ryb w Odrze zaobserwowano na wysokości Oławy w woj. dolnośląskim pod koniec lipca. W ciągu kolejnych dwóch tygodni martwe ryby wyławiano z Odry w kolejnych województwach. Łącznie służby wyłowiły ponad 100 ton śniętych ryb. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Czytaj także: Stare Strącze: Ciało 6-miesięcznego dziecka w wannie! Zatrzymano trzy osoby

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki