Pytania i odpowiedzi

2009-06-18 9:00

Radzi seksuolog - dr Stanisław Dulko

Męskie hormony u kobiet

Czy to prawda, że kobiety także wytwarzają męskie hormony płciowe? I, w takim razie, gdzie odbywa się ta produkcja? I czy każda kobieta takie wytwarza? Bo po co im one?

Męskie hormony płciowe, androgeny, są wytwarzane głównie u mężczyzny, w jądrach i korze nadnerczy. Ale w niewielkich ilościach produkują je także kobiece jajniki. Hormony te, zwane androgenami, służą kobiecie do wyzwalania w niej apetytu na seks. Zwłaszcza jeden, testosteron, jest najbardziej aktywny. Wyższy poziom testosteronu, tak u mężczyzny, jak i u kobiety, oznacza większą częstotliwość kontaktów seksualnych.

Feromony zanikają i pojawiają się

Czy feromony, czyli substancje zapachowe o wabiącym seksualnie charakterze, pojawiają się raz na zawsze i są wydzielane w tych samych ilościach, Czy też zmieniają się? a jeśli tak, to od czego to zależy?

Tego typu substancje zapachowe są przede wszystkim związane ze stanem emocjonalnym człowieka. Każde rozchwianie tego stanu może nasilić albo przeciwnie, zmniejszyć wydzielanie feromonów. Ponadto jest tak, że osoby pogodne, optymistycznie nastawione do życia, wydzielają więcej feromonów. To samo dotyczy osób o atrakcyjnym wyglądzie. To dlatego takie osoby bardziej przyciągają do siebie płeć przeciwną.

Orgazm na 100 sposobów

Czy orgazm tzw. łechtaczkowy zawsze powstaje na skutek pobudzenia łechtaczki palcem? Czy są jakieś inne sposoby na jego wyzwalanie?

Orgazm łechtaczkowy zawsze powstaje na skutek pobudzenia łechtaczki, stąd jego nazwa. Ale w jaki sposób zostanie to osiągnięte, już nie ma znaczenia. I tak można kobietę doprowadzić do takiego orgazmu, pieszcząc jej łechtaczkę palcem (jednym czy kilkoma), językiem, penisem lub jakimś innym przedmiotem. Niektóre kobiety nie lubią, jak ich łechtaczka jest pobudzana penisem, inne przeciwnie, a jeszcze innym jest to po prostu obojętne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki