Wybierz telewizor na Euro 2012

2012-05-31 4:00

Chcesz oglądać piłkarskie mecze zbliżającego się EURO 2011 w nowym telewizorze? Zanim zdecydujesz się na zakup, przeczytaj poradnik "Super Expressu". Z nami dowiesz się, jaki telewizor będzie dla ciebie najlepszy.

W sklepach są teraz dostępne trzy główne rodzaje telewizorów - plazma, LCD i LED. Ekrany mają od 16 do ponad 100 cali przekątnej. Jeśli chodzi o jakość obrazu, trzeba wybrać jedną z dwóch opcji - HD TV lub Full HD.

Plazma, LCD czy LED?

Wszystkie rodzaje telewizorów mają wady i zalety.

Plazma pozwala cieszyć się wysoką jakością obrazu nawet przy dużym kącie patrzenia na ekran i daje żywsze kolory. Niestety, pobiera najwięcej energii. A jeśli oglądamy jeden kanał bardzo długo, na ekranie może nam się wypalić jego logo.

Dlatego LCD jest zdecydowanie lepsze, jeśli odbiornik będzie włączony praktycznie przez cały dzień lub godzinami będziemy grać w jedną grę. Trzeba jednak siedzieć przed odbiornikiem na wprost. Pod dużym kątem odbiór nie jest zbyt dobry.

LED - taki odbiornik najlepiej nadaje się do oglądania dynamicznych scen. Świetny kontrast obrazu zapewnia system podświetlania ekranu. Zaletą tego telewizora jest też to, że jest bardzo cienki. Można go więc łatwo powiesić na ścianie.

Kupując dany odbiornik, trzeba wziąć pod uwagę także rodzaj pomieszczenia, w jakim będzie stał.

- Telewizora plazmowego nie powinno się kupować do pokoju, w którym panuje duże nasłonecznienie, bo będziemy źle widzieć obraz - radzi Tomasz Kublik z działu RTV w Media Markt. - Z kolei LCD lepiej sprawdzi się w dzień - dodaje.

Jaki ekran do pokoju

Ogromny ekran będzie przeszkadzać, jeśli siedzisz metr od niego. Dlatego należy wybrać odpowiedni telewizor do danego pomieszczenia. W malutkim pokoiku nie ma sensu ustawiać 60-calowego odbiornika.

- Przyjmuje się, że najlepsza odległość widza od ekranu jest nie mniejsza niż jego przekątna pomnożona przez pięć mówi - Adam Maziakowski, ekspert z Saturna. - Choć w przypadku telewizorów z opcją Full HD odległość ta może być jednak nieco mniejsza - dodaje.

Czyli:

jeśli masz telewizor o przekątnej 16 cali (ok. 40 cm), powinieneś siedzieć od niego ok. 2 m,

jeśli masz telewizor o przekątnej 32 cali (ok. 80 cm) - ok. 4 m,

jeśli masz telewizor o przekątnej 40 cali (ok. 100 cm) - ok. 5 m,

jeśli masz telewizor o przekątnej 60 cali (ok. 150 cm) - ok 7,5 m.

Parametry techniczne

Co wybrać: Full HD czy HD Ready? To zależy od przeznaczenia telewizora i wielkości. Jeśli będziemy oglądać tylko program telewizyjny, a nie płyty Blue-ray, Full HD nie jest potrzebne, bo i tak nie wszyscy nadawcy nadają w takim systemie. Lepiej wtedy też wybrać tańsze, zwykłe HD przy wielkości odbiornika do 46 cali. - Ale gdy będziemy oglądać filmy i grać w gry, warto zainwestować w Full HD - radzą specjaliści.

Ile to kosztuje?

Telewizor można kupić już za 700 złotych, a najdroższe potrafią kosztować 25 tysięcy. W przypadku plazm najtańsze modele (około 42 cale) kosztują 1,6 tys, ale te duże (80 cali) nawet 20 tys. Cena plazmy Full HD zaczyna się od 2,2 tys. Od 2,5 tys. kupimy odbiornik z dostępem do Internetu. 16-calowe odbiorniki LCD można dostać już za 700 zł. 100-calowe mogą kosztować i 10 tys. Cena LED z Full HD (32 cale) to wydatek ok. 1600 zł.

Zdaniem eksperta:

- Na dobry, rodzinny telewizor najlepiej wybrać odbiornik typu LED - mówi Tomasz Kublik z działu RTVMedia Markt w Warszawie. - Łączy on zalety telewizora plazmowego i LCD. Obraz jest w nim doskonale widoczny zarówno wtedy, kiedy w pomieszczeniu jest ciemno, jak i w pokoju nasłonecznionym. Na pewno dobrze się będzie oglądało w nim mecze piłkarskie. LED jest też najbardziej energooszczędny.

Rozszyfruj oznaczenia telewizorów

HDMI - system pozwalający podłączyć do telewizora: komputer, odtwarzacze DVD, Blu-ray i konsole gier.

DVI - cyfrowe złącze pozwalające na podłączenie komputera do telewizora.

CE - ten symbol oznacza potwierdzenie bezpieczeństwa korzystania z odbiornika.

HD Ready - obraz jest w wysokiej rozdzielczości (High Definition), ale nie takiej jak Full HD. To tańszy model o rozdzielczości 1366x766 pikseli.

Full HD - obraz jest w wysokiej rozdzielczości 1920x1080 pikseli, umożliwia wyświetlanie obrazu HD w pełnej rozdzielczości.

DVB-T MPEG-4 - to oznacza, że odbiornik jest dostosowany do telewizji cyfrowej naziemnej. Obecnie wszystkie telewizory będące do kupienia w sklepach są dostosowane do odbierania tej telewizji.

Odświeżanie

w hercach (Hz) - to jednostka częstotliwości. Dzięki wysokiemu poziomowi tego odświeżania możemy wyeliminować smużenie przy szybko poruszających się przedmiotach, co ma znaczenie zwłaszcza przy programach sportowych. Powinna wynosić minimum 100.

Rozdzielczość - to informacja o liczbie pikseli, szczegółowości obrazu. 1920/1080 to najwyższa rozdzielczość, 1366/768 to taka rozdzielczość HD, która powinna nas usatysfakcjonować.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki