Oszczędnie zacznij sezon działkowy

2011-05-11 4:00

Rozpoczynamy sezon działkowy. Co powinna zrobić rodzina Kowalskich, która właśnie kupiła działkę i chce korzystać z uroków natury, ale nie wydać fortuny?

Oświetlenie na działce powinno maksymalnie wykorzystywać światło słoneczne. Najlepiej magazynuje je dom, którego okna wychodzą na południe i na zachód oraz jest izolowany od stron północnej i wschodniej. Energię słoneczną można wykorzystać także nocą - na rynku są dostępne lampy, które gromadzą światło w ciągu dnia i uwalniają je w nocy.

Pięknie oświetlony ogród

Trzeba zainstalować reflektor lub lampę naścienną przy wejściu do domu i przy furtce. Na alejki światło powinno padać poziomo - skierowane w górę będzie oślepiać. Na werandzie i tarasie zainstalujmy lampy z boku. Muszą mieć specjalne oprawy - szczelne, odporne na deszcz, śnieg i różne temperatury.

- Na rynku istnieje bogata oferta lamp ogrodowych, które oświetlą nasz ogród i pozwolą oszczędzić energię. Na przykład zyskujące coraz większą popularność lampki zasilane energią słoneczną - mówi Ewa Teślak, audytor energetyczny firmy Enea. - Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie źródeł światła z diodami LED o trwałości nawet do 40 tys. godzin. Wiele opraw z ich zastosowaniem ma wytrzymałą konstrukcję, więc bez obaw możemy je umieścić na podjazdach. Z kolei w altance zastosujmy energooszczędne świetlówki kompaktowe lub żarówki halogenowe - radzi.

Na to zwróć uwagę

Na działce można stosować reflektory z halogenami. W niektórych można regulować wielkość wiązki światła lub zamontować je na gałęzi drzewa.

Słupki oświetleniowe ze świetlówkami kompaktowymi nadają się do podjazdów i ścieżek.

Furtkę czy wjazd do garażu można oświetlić za pomocą lampy o oprawie do montażu na ścianie.

Oprawy, które chcemy umieścić w nawierzchni powinny mieć stopień ochrony przynajmniej IP67 oraz odporność na nacisk 1000 kg

Postaw na ekologię

Oczyszczanie ścieków i wykorzystanie odpadków pozwala chronić środowisko i przynosi oszczędności.

Szambo
Coraz więcej działkowców decyduje się na budowę ekologicznego szamba - prywatnej oczyszczalni ścieków. To szczelny zbiornik połączony za pomocą rur z systemem kanalizacji budynku. Można je kupić albo wykonać samodzielnie. Pojemność zależy od ilości korzystających z niego osób - np. czteroosobowa rodzina produkuje dziennie około 1 metra sześciennego ścieków. Chociaż budowa szamba ekologicznego kosztuje sporo (ok. 2 tys. zł), to jednak jego użytkowanie daje znaczne oszczędności.

Kompostownik
Kompostownik pozwala na to, by zamienić obierki czy zgniłe owoce, wyrwane chwasty w nawóz. Ma formę drewnianej skrzyni, w której muszą być otwory, tak by do kompostu docierało powietrze. Należy postawić kompostownik w cienistym i zacisznym miejscu.

Termokompostownik
To szczelny pojemnik, w którym utrzymywana jest wysoka temperatura, co przyspiesza procesy rozkładu. Nawóz gotowy jest już po dwóch miesiącach. Osobnym otworem wrzuca się nowe resztki, a osobnym wyjmuje kompost. Żeby przyspieszyć proces rozkładu, dodaje się specjalne preparaty, które można kupić w sklepach dla działkowców.

Oszczędzaj wodę na działce

Każdy ogród potrzebuje nawadniania. Zamiast zużywać hektolitry wody, postaw na ekologiczne podlewanie. Do nawadniania działki warto zastosować wydajne zanurzeniowe pompy ciśnieniowe, do których można podłączyć kilka zraszaczy. Zachowujemy stałe ciśnienie, a to pozwala na optymalne wykorzystanie wody ze źródeł lub studzienek. Inną sprawą jest mycie powierzchni chodników czy podjazdów. Warto stosować myjki ciśnieniowe zamiast tradycyjnego węża ogrodowego. W ten sposób ograniczymy zużycie wody i energii nawet do 80 proc.

Zbieraj deszczówkę
Do podlewania możemy wykorzystywać wodę deszczową. Zbieramy ją na przykład w zbiorniku retencyjnym. Najlepsza deszczówka pochodzi ze spadzistego dachu - szybciej spływa i nie zdąży się zabrudzić.
Nie należy też zbierać nadmiernej ilości deszczówki - zbyt długo przechowywana zostanie skażona przez rozwój mikroorganizmów.

Wykorzystaj deszczówkę w domu
Wodę deszczową można wykorzystać nie tylko do podlewania grządek, ale też w domu. W tym celu trzeba założyć specjalną instalację. Nie może być ona połączona z istniejącym już wodociągiem. Woda z dachu zbierana przez rynny i rury spustowe odprowadzana jest do zbiornika, w którym znajduje się filtr usuwający zanieczyszczenia. Potem pompami jest dostarczana do umywalek czy zaworów do podlewania. Można założyć np. pompę zatapialną.

Ogrzewanie, czyli kominek z płaszczem wodnym

Często inwestujemy w domki przeznaczone do mieszkania w sezonie letnim. Potrzebują systemu, który zapewni nam ciepło w okresie wiosennym i jesiennym. Warto zastanowić się nad zamontowaniem w domku kominka opalanego drewnem. Jeśli ma on więcej niż jedno pomieszczenie, warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym. Taki kominek rozprowadza ciepło po całym budynku, a jednocześnie pozwala cieszyć się ogniem i dokładaniem drew do kominka. Działa w taki sposób, że między dwiema warstwami metalu umieszczona jest warstwa wody. Pobiera ciepło od gorących gazów spalinowych, co pozwala na wykorzystanie ciepła ze spalania drewna. Jest też dobrą metodą ogrzewania wody. Powinno się w nim palić drewnem z drzew liściastych.

Rozsądnie wybierz urządzenia

Radzi Ewa Teślak, audytor energetyczny firmy Enea:

Przy zakupie maszyn na naszą działkę warto zastanowić się nad tym, jakich urządzeń mechanicznych - typu kosiarka, rozdrabniarka, pilarka, nożyce elektryczne - potrzebujemy naprawdę w naszym ogrodzie i o jakich powinny być one gabarytach. Zarówno za małe, jak i za duże urządzenia w stosunku do wielkości ogrodu to niepotrzebne zużycie energii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki