Porady
SUPER EXPRESS.pl porady miejsca kultu Sanktuarium Matki Boskiej w Lourdes - przewodnik, co warto zobaczyć

Sanktuarium Matki Boskiej w Lourdes - przewodnik, co warto zobaczyć

02.04.2010, godz. 07:12
Sanktuarium Matki Boskiej w Lourdes
foto: Brak agencji
Małe francuskie miasteczko położone u stóp Pirenejów jest znane na całym świecie za sprawą cudownych objawień. Bernadetcie Soubirous, czter- nastoletniej córce zubożałego młynarza, w 1858 roku zaczęła się ukazywać Matka Boska. Od lutego do lipca objawienia zdarzyły się kilkanaście razy.

Dziewczynka pasła świnie nad rzeką Gave nieopodal groty Massabielle - i tam właśnie ukazywała jej się świetlista postać.

Świadkami objawień i dziwnego zachowania dziewczyny byli ludzie gromadzący się w grocie na odpoczynek. Bernadetta na ich oczach klękała, całowała ziemię i na klęczkach schodziła nad rzekę. "Idź do źródła, napij się z niego i obmyj się" - takie właśnie słowa usłyszała Bernadetta od Maryi. To polecenie wypełniają pielgrzymi przybywający do Lourdes. W środku groty znajduje się bowiem źródło wody, które pojawiło się podczas objawień.

Od momentu wytryśnięcia źródełka zarejestrowano 6784 przypadki niewytłumaczalnego odzyskania zdrowia po obmyciu się w jego wodzie. 67 z nich Kościół uznał oficjalnie jako cudowne. Dla wygody chorych wybudowano pomieszczenia z kamiennymi wannami, w których można zanurzyć się całkowicie, zaś wokół groty umieszczono krany służące napełnianiu naczyń.

W miejscu, obok którego ukazała się Matka Boża, stoi dziś potężna bazylika. Składają się na nią trzy kościoły, z których jeden - podziemny, poświęcony jest papieżowi Piusowi X. Ponieważ kościół w Lourdes stoi na skale, wygląda na wyż- szy i potężniejszy niż jest w rzeczywistości. Jest jednonawowy, ma 10 kaplic, a wieńczy go strzelista dzwonnica. Nawa oraz kaplice zostały rozświetlone pięknymi witrażami, przedstawiającymi tajemnicę Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej oraz historię Bernadetty i objawień. Bazylika św. Piusa X - podziemna bazylika o kształcie odwróconej łodzi, może pomieścić 25 tys. osób. Rozświetlają ją niezwykłe szklane obrazy. "Jestem Niepokalane Poczęcie" - tak przedstawiała się Matka Boska Bernadetcie podczas objawień.

W miejscu, w którym stała święta postać, w 1874 roku wzniesiono statuę Madonny. Postać została wiernie odtwo- rzona na podstawie opisu Bernadetty. Panna Soubirous kilka lat po objawieniach wstąpiła do klasztoru w Nevers. Po długiej chorobie, w wieku 35 lat, zmarła. Jej słowa wypowiedziane przed śmiercią brzmiały: "Matko Boża, módl się za mnie, biedną grzesznicę".

Czytaj dalej >>>


W 1933 r. kanonizowano Bernadettę. Jej ciało, złożone w szklanym relikwiarzu w klasztorze w Nevers, nie ulega rozpadowi. Od lat nauka stara się wyjaśnić to zjawisko - bez rezultatu.Prawdziwość objawień z Lourdes Kościół uznał już 5 lat po ich zaistnieniu.

Codziennie o godzinie 20.45 odbywa się procesja maryjna ze świecami, w czasie której rozbrzmiewa pieśń "Ave Maria", śpiewana w różnych językach. Po niej tłum wspólnie odmawia różaniec. Niepełnosprawni i chorzy mają codzienną procesję o godzinie 16.30.

W Lourdes można poznać życie świętej Bernadetty począwszy od jej narodzin i chrztu aż po śmierć: służy temu szlak "Śladami Bernadetty".

W muzeum Grevin znajduje się ekspozycja figur woskowych. Postacie misternie wykonane z wosku tworzą scenki sytuacyjne zaczerpnięte z życia Bernadetty oraz Jezusa Chrystusa. Wielkie wrażenie robi trójwymiarowa ekspozycja obrazu "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci. W najnowszych salach muzeum ukazano sylwetkę papieża Jana Pawła II. Do miasta przybywa co roku ponad 5 milionów pielgrzymów.

Informacje dla pielgrzymów:

Lourdes znajduje się w południowo-zachodniej Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Hautes-Pyrénées. Sezon pielgrzymkowy trwa od marca do października. Miasto oferuje kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych. Wodę z cudownego źródła czerpać można bezpłatnie.

Uwaga: na obrzeżach Lourdes znajduje się polska Misja Katolicka Sióstr Nazaretanek, gdzie istnieje możliwość wykupienia noclegów i posiłków oraz uzyskania wskazówek turystycznych w języku polskim.

La maison de la mission Catholique Polonaise "Bellevue"
Route de Bartres, 65-100 Lourdes
tel. (00 33) 05 62 94 91 82

Koszt kilkudniowej pielgrzymki do Lourdes to około 400 euro od osoby (ok. 1550 złotych).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: