Porady
SUPER EXPRESS.pl porady zdrowie Jaki aparat słuchowy wybrać?

Jaki aparat słuchowy wybrać?

23.06.2010, godz. 03:00
Aparat słuchowy
foto: Brak agencji
Aparat słuchowy może otworzyć drzwi do świata dźwięków, które wydawały się bezpowrotnie utracone.

Jeżeli ktoś długo zwlekał z założeniem aparatu, niektóre dźwięki mogą wydawać się głośne, wręcz dziwne! Dzieje się tak dlatego, że mózg zapomniał, jak to było, kiedy je słyszał i musi je sobie dopiero przypomnieć. Mózg uczy się koncentrować na dźwiękach, które są ważne i oddzielać je od pozostałych.

Różne dźwięki

Aparaty rejestrują wiele dźwięków - jedne chciane, inne niechciane. Oddzielenie szumu od rozmowy na początku może być trudne, ale z każdym dniem będzie stawało się prostsze. Dobre ćwiczenia praktyczne to np. rozmawianie z kimś znajomym na zewnątrz oraz wewnątrz średnio głośnego miejsca typu restauracja czy sklep. Przy codziennym praktykowaniu widoczne postępy można osiągnąć w ciągu kilku tygodni.

Nowoczesne aparaty słuchowe mogą w gruncie rzeczy zdziałać cuda, dopasowując się do naszego niedosłuchu, do jedynej w swoim rodzaju anatomii ucha i stylu naszego życia. Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach.

Rodzaj aparatu słuchowego zalecanego przez audioprotetyka zależy od dwóch ważnych czynników: od wielkości uszu i wielkości ubytku słuchu. Osoby z lekkim upośledzeniem słuchu mogą korzystać z większości rodzajów aparatów słuchowych. Natomiast osoby ze znacznym niedosłuchem potrzebują aparatów o większej mocy, wyposażonych w większą baterię. Ci pacjenci mogą wybierać z dostępnych na rynku modeli zausznych.

Masz wybór

Aparat zauszny (BTE). Układ elektroniczny w aparatach zausznych mieści się w obudowie, którą się nosi za uchem. Dźwięk zostaje doprowadzony do przewodu słuchowego za pośrednictwem rurki i robionej na miarę wkładki usznej. Aparaty te mają największą baterię i wzmacniacz, a ich solidna konstrukcja sprawia, że są niezawodne i wygodne w obsłudze.

Aparat głębokokanałowy (CIC). Jest on prawie niewidoczny, dlatego doskonale nadaje się dla osób poszukujących bardzo dyskretnych rozwiązań. Wszystkie elementy mieszczą się w małej obudowie, którą wciska się głęboko do przewodu słuchowego. Aparaty wewnątrzkanałowe są idealne dla niedosłuchu lekkiego i średniego stopnia.

Aparat wewnątrzuszny (ITE). Nosi się go w zagłębieniu małżowiny usznej. Ponieważ jest większy od CIC, ma większy wzmacniacz i więcej możliwości, np. cewkę telefoniczną.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: