Grypa groźna dla seniora

2013-10-21 4:00

Grypa jest jednym z najniebezpieczniejszych zakażeń wirusowych. Od zwykłego przeziębienia różni ją nie tylko przebieg – bardzo gwałtowny, z szybko rosnącą gorączką, lecz także ryzyko poważnych powikłań mogących doprowadzić nawet do śmierci.

Na groźne powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby chorujące przewlekle (zwłaszcza na schorzenia dróg oddechowych), osoby starsze oraz rekonwalescenci. Ryzyko wystąpienia powikłań jest tym większe, im bardziej będziemy grypę lekceważyć, np. próbując ją „przechodzić”.

Tym grozi zlekceważenie grypy

lZapalenie oskrzeli – to jedno z najczęstszych powikłań. Zazwyczaj zaczyna się silnym kaszlem z odkrztuszaniem, gorączką, dusznościami. W leczeniu stosuje się leki łagodzące objawy – środki przeciwgorączkowe, syropy, ale jeśli kaszel i gorączka utrzymują się niezmiennie przez kilka dni, może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym, wówczas konieczne są antybiotyki.
lZapalenie płuc – nagły skok gorączki, dreszcze, bóle w klatce piersiowej, nasilający się kaszel, początkowo suchy, mogą świadczyć o zapaleniu płuc. Jest to bardzo niebezpieczne powikłanie, zwłaszcza dla osób starszych, dlatego powinno być jak najwcześniej zdiagnozowane. We wstępnym stadium pomocne mogą okazać się bańki, które powodują przekrwienie tkanek, tym samym przyczyniając się do likwidacji stanu zapalnego. Zapalenie płuc po grypie często od razu jest nadkażeniem bakteryjnym wymagającym antybiotykoterapii.
lOstre zapalenie ucha – pojawia się wówczas, gdy wirusy grypy przedostają się przez błony śluzowe nosa i gardła do ucha środkowego. Temu schorzeniu zazwyczaj towarzyszy silny ból, co jest skutkiem uciskania błony bębenkowej przez gromadzący się płyn wysiękowy i ropę. Czasami samoistnie dochodzi do przerwania błony i wówczas ból przestaje dokuczać. Jeśli jednak błona nie zostanie samoistnie przerwana, powinien zrobić to laryngolog. Przy ostrym zapaleniu ucha środkowego wskazane są antybiotyki. 
lZapalenie zatok przynosowych – zaczyna się tępym bólem głowy, szczególnie okolic czoła i nosa. W zwalczaniu dolegliwości pomagają ciepłe okłady na te miejsca, dwa razy dziennie przez ok. 10 minut.
lNiewydolność krążenia, zapalenie mięśnia sercowego – to powikłanie może się pojawić nawet w kilka miesięcy po przebyciu grypy. Objawia się uczuciem coraz większego zmęczenia, dusznościami. Chociaż symptomy te nie są charakterystyczne, nie wolno ich lekceważyć, bo mogą doprowadzić do całkowitej niewydolności układu krążenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły