Porady
SUPER EXPRESS.pl porady zdrowie Tajemnicza choroba - fibromialgia

Tajemnicza choroba - fibromialgia

26.04.2010, godz. 02:00
Tajemnicza choroba - fibromialgia
foto: Brak agencji
Często cierpiący na tę dolegliwość bezskutecznie wędrują od lekarza do lekarza, zanim wreszcie usłyszą prawidłową diagnozę. Samo leczenie tej choroby też jest trudne.

I trudno się dziwić nawet najlepszym z najlepszych specjalistów, że mogą mieć problemy z rozpoznaniem choroby, bo fibromialgia to prawdziwe wyzwanie. Tym bardziej że może ona towarzyszyć innym schorzeniom.

Specjaliści określają ją jako zespół chorobowy, charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie kostno-stawowym. Często ból zaczyna się w okolicy krzyża, skąd może promieniować wzdłuż kręgosłupa - do tyłu głowy, barków, łokci, kolan i innych części ciała. Ból prowadzi do nadmiernego napięcia mięśni, co z kolei nasila ból, i w ten sposób tworzy się błędne koło. Dolegliwości nasilają się w zimne lub wilgotne dni, w bezsenne noce, po wyczerpującej pracy.

Fibromialgii mogą towarzyszyć problemy z układem pokarmowym, migreny, nagłe zmiany nastroju, skłonność do depresji. Dość charakterystycznym objawem jest obecność wielu miejsc na ciele, szczególnie wrażliwych na dotyk. Choć przyczyna choroby nie jest znana, wiadomo, że sprzyjać jej mogą urazy, nadmierny wysiłek fizyczny, silne stresy.

Leczenie zazwyczaj polega na zmianie stylu życia, np. umiejętności radzenia sobie ze stresem, stosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych. Zwykle jest to jednak łagodzenie objawów, a nie likwidacja samej choroby.

autor: Bożena Stasiak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: